Nowotwory ginekologiczne

ASCO2023: Potwierdzone korzyści z dodania pembrolizumabu do chemioterapii w pierwszej linii leczenia raka szyjki macicy.

Pembrolizumab dodany do chemioterapii z bewacyzumabem lub bez u pacjentek z wcześniej nieleczonym, nawracającym lub przerzutowym rakiem szyjki macicy po ponad 3 latach nadal wykazują znaczną poprawę przeżycia w zaktualizowanych wynikach badania KEYNOTE-826.

Aktualizacja wyników po 3 latach

Po okresie obserwacji, którego mediana wyniosła 39,1 miesiąca, dodanie pembrolizumabu do chemioterapii z bewacyzumabem lub bez bewacyzumabu nadal wykazywało istotną klinicznie poprawę całkowitego czasu przeżycia (OS) i przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS) bez nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa.

Te zaktualizowane wyniki są zgodne z wcześniejszymi danymi pośrednimi i wspierają leczenie pierwszego rzutu pembrolizumabem w połączeniu z chemioterapią, z bewacyzumabem lub bez, jako nowy standard opieki w leczeniu przetrwałego, nawrotowego lub przerzutowego raka szyjki macicy – powiedział Bradley J. Monk, MD, FACS, FACOG, z HonorHealth Research Institute i University of Arizona College of Medicine – Phoenix.

Podczas trwającego właśnie Kongresu ASCO2023 badacze przedstawili wyniki końcowej analizy KEYNOTE-826. Dodanie pembrolizumabu nadal wykazywało znaczną poprawę OS i PFS. Poprawę OS obserwowano u pacjentów z PD-L1 CPS ≥ 1 (HR 0,60; nominalne P < 0,0001; rysunek) w całej populacji (HR 0,63; nominalne P < 0,0001) oraz u pacjentów z PD-L1 CPS ≥ 10 (HR 0,58; nominalne p < 0,0001)

Wyniki PFS były również lepsze w przypadku schematu zawierającego pembrolizumab u pacjentów z PD-L1 CPS ≥ 1 (HR 0,58; nominalne p < 0,0001), w całej populacji (HR 0,61; nominalne p < 0,0001) oraz u pacjentów z PD-L1 CPS ≥ 10 (HR 0,52; nominalne p < 0,0001).

Odsetki obiektywnych odpowiedzi i mediana czasu trwania odpowiedzi również uległy poprawie po zastosowaniu pembrolizumabu w tych grupach określonych w protokole. Analizy podgrup wykazały korzyść w zakresie skuteczności pembrolizumabu w większości kluczowych podgrup, w tym czy pacjenci otrzymywali jednocześnie bewacyzumab.

– Ekscytujące jest również to, że nasze wyniki wskazują na poprawę przeżycia pembrolizumabu u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do bewacyzumabu, oferując opcję terapeutyczną w tej populacji pacjentów z wysokimi niezaspokojonymi potrzebami. – dr Bradley J. Monk

Bezpieczeństwo leczenia po dodaniu pembrolizumabu

Zdarzenia niepożądane (AE) związane z leczeniem stopnia ≥ 3 wystąpiły u 69,1% pacjentów w ramieniu pembrolizumabu i 65,0% w ramieniu placebo. Doprowadziło to do przerwania jakiegokolwiek leczenia odpowiednio u 33,2% i 24,9% pacjentów. AE stopnia ≥ 3. o podłożu immunologicznym wystąpiły odpowiednio u 12,1% i 2,9% pacjentów. Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi o podłożu immunologicznym zgłaszanymi w ramionach otrzymujących pembrolizumab i placebo były niedoczynność tarczycy (19,2% i 10,0%), nadczynność tarczycy (8,5% i 3,2%) oraz zapalenie jelita grubego (5,2% i 1,6%).

To badanie potwierdza wcześniejsze doniesienia i zauważyła, że ​​pembrolizumab w połączeniu z chemioterapią z bewacyzumabem lub bez jest wymieniony jako preferowany schemat dla tych pacjentów w wytycznych National Comprehensive Cancer Network z 2023 r. 

źródło: Kongres ASCO2023 Abstrakt 5500

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Układ moczowo – płciowy

Eksperci z Rady Przejrzystości za refundacją niwolumabu w raku pęcherza

Czerniak

Czerniak – diagnostyka szeroko, leczenie u specjalisty!

Przewód pokarmowy

Marzec – europejskim miesiącem świadomości raka jelita grubego

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.