Płuca i klatka piersiowa

ELCC23: Długoterminowa skuteczność amiwantamabu w NDRP z mutacją EGFR (Abstract 3O)

W trakcie Europejskiego Kongresu Raka Płuca 2023 (Kopenhaga, 29 marca – 1 kwietnia) omówiono zaktualizowane wyniki badania CHRYSALIS, badającego skuteczność amiwantamabu w NDRP z mutacjami insercyjnymi eksonu 20 EGFR

Poza wskazaniem obiecujących danych, wyniki sugerują również istnienie szeregu biomarkerów przewidujących trwałe korzyści kliniczne z bispecyficznego przeciwciała EGFR-MET. Amiwantamab doprowadził do mediany przeżycia całkowitego wynoszącej 23 miesiące (95% przedział ufności [CI] 18,5–29,5 ) wśród 114 pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z mutacjami insercyjnymi w eksonie 20 EGFR po progresji po chemioterapii opartej na platynie. Przy medianie okresu obserwacji wynoszącej 19,2 miesiąca, całkowity odsetek odpowiedzi (ORR) wyniósł 37% (95% CI 28–46), mediana czasu trwania odpowiedzi 12,5 miesiąca (95% CI 6,9–19,3), a mediana przeżycia wolnego od progresji wynosił 6,9 miesiąca (95% CI 5,6–8,8). Najczęściej zgłaszanymi objawami toksyczności wszelkiego stopnia były wysypka (89%) i reakcje związane z infuzją (67%).

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Amiwantamab wykazywał spójną aktywność we wszystkich podgrupach, bez względu na rodzaj wcześniejszej terapii (ORR 42,0% dla wcześniejszej immunoterapii i 52,2% dla wcześniejszej terapii inhibitorem kinazy tyrozynowej EGFR) oraz odpowiedź na wcześniejszą chemioterapię opartą na związkach platyny (ORR 36,2% dla pacjentów z odpowiedzią lub stabilną choroby i 31,2% osób z progresją choroby).

Czterdziestu ośmiu pacjentów (42%) odniosło trwałą korzyść kliniczną z leczenia amiwantamabem (zdefiniowaną jako przyjmowanie ≥12 cykli), co wiązało się ze stanem sprawności wg ECOG równym 0, uzyskaniem przynajmniej częściowej odpowiedzi i brakiem wyjściowych zmian w RAS/ Szlak RAF/MEK. 

Spośród 15 pacjentów, którzy nadal otrzymywali amiwantamab po medianie 2,6 roku, u siedmiu nie stwierdzono progresji choroby.

Pocieszające jest to, że dojrzałe dane dotyczące skuteczności w tej analizie są generalnie zgodne z początkowymi ustaleniami, zarówno w przypadku analizy ogólnej, jak i analiz podzbioru ( J Clin Oncol. 2021;39:3391–3402 ) Dane wskazują na stosunkowo wysoki odsetek reakcji związanych z infuzją, ale jest to zgodne z oczekiwaniami dotyczącymi amiwantamabu i ma taką samą częstość, jak zgłoszono w pierwotnej analizie – mówi dr Ross Soo z National University Cancer Institute w Singapurze

 Zauważa, że ​​wskaźniki korzyści klinicznych są szczególnie obiecujące, biorąc pod uwagę znaczenie dostosowywania leczenia w celu uniknięcia pacjentów, którzy prawdopodobnie nie zareagują.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Hematoonkologia

Nowy wymiar terapii ostrej białaczki szpikowej (AML) w Polsce.

Rak piersi

Co wiemy o raku piersi HER2 low?

Aktualności

Parlamentarny Zespół ds. Profilaktyki Nowotworowej „RAK STOP” – o pilnej potrzebie zmian w dostępie do nowoczesnej diagnostyki

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.