Przewód pokarmowy

 „NIE MIEJ TEGO GDZIEŚ – WSZYSTKO O RAKU JELITA GRUBEGO” dotarła do Elbląga

 Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu dołącza do III edycji kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego” której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat tego nowotworu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu to już siódmy ośrodek, który przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie Miej tego Gdzieś!” zainicjowanej przez Fundację Europa Colon Polska,promującej kompleksowe leczenie raka jelita grubego.

Towarzyszymy pacjentowi z rakiem jelita grubego i wspieramy go w kolejnych etapach choroby wyjaśniając, na czym polega kompleksowa opieka. Kontynuujemy edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez podnoszenie świadomości czynników ryzyka i objawów, których nie należy ignorować. Zachęcamy do zgłaszania się na kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – wyjaśnia Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak jelita grubego profilaktyka

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, biorąc pod uwagę objawy, ocenę wyniku kolonoskopii, a także testu na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90% pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 000 w Polsce. Obecnie mamy ponad 19 000 nowych przypadków rocznie i 12 000 zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno – często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65% nowo zdiagnozowanych przypadków.

Aktualnie funkcjonuje w Polsce 36 Centrów Kompetencji Raka Jelita Grubego, tzw. Colorectal Cancer Units, w których leczeni mogą być pacjenci z rakiem jelita grubego. Szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w tym zakresie. Niezbędna jest między innymi odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą przeprowadzonych badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta, od momentu przyjęcia go do szpitala aż po kontrolę po leczeniu, ma odpowiadać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.

Leczenie raka jelita grubego w Elblągu

Takie właśnie Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego funkcjonuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, z którym Fundacja EuropaColon Polska rozpoczęła współpracę. W holu głównym przy ul. Królewieckiej 146 znajduje się specjalny wyświetlacz ledowy, na którym prezentowane są treści edukacyjne opracowane w ramach kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Dzięki wykorzystaniu kodu QR można przenieść się na stronę internetową kampanii „Nie miej tego gdzieś”, gdzie zostały umieszczone materiały, wideo z udziałem członków zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się kompleksowym leczeniem nowotworu jelita grubego.  

Eksperci z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu poruszają zagadnienia ważne dla pacjentów z rakiem jelita grubego.

Lek. Marek Pietruszka, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, wyjaśnia rolę funkcjonujących od czerwca 2021 roku centrów (Colorectal Cancer Unit):

„Z roku na rok nowotworów jelita grubego jest coraz więcej. W związku z tym tworzone są centra kompetencji, które mają za zadanie objąć pacjentów ze świeżo rozpoznanym rakiem jelita grubego opieką. Dużą zaletą naszego ośrodka jest to, że można w jednym miejscu poddać się diagnostyce i leczeniu raka jelita grubego. Dysponujemy wszystkimi metodami badań endoskopowych oraz obrazowych, m.in. takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Głównym celem jest uzyskanie radykalności leczenia oraz monitorowanie po leczeniu przez co najmniej 5 lat.”

Lek. Jacek Drzewiecki,  gastroenterolog, specjalista Centrum Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego, opowiada o leczeniu raka jelita grubego z pomocą unikalnej metody endoskopowej:

„W naszym ośrodku możemy pacjentom zaproponować leczenie metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej, która polega na tym, że w pierwszym etapie rozwarstwiamy ścianę przewodu pokarmowego, a następnie za pomocą dedykowanego noża endoskopowego, który ma długość 1,5 mm, pod kontrolą wzroku, jesteśmy w stanie wyciąć zmianę z utkaniem nowotworu w całości, w jednym kawałku, co jest niezwykle ważne, po to, aby histopatolog mógł ocenić tą zmianę: – wyjaśnia dr Drzewiecki i dodaje, że: „W tej części kraju mam największe doświadczenie, wykonując około 150 zabiegów rocznie od kilku lat.”

Dr n. med. Iwona Ryniewicz-Zander, onkolog kliniczny i radioterapeuta, Koordynator Oddziału Onkologicznego z Pododdziałem Chemioterapii,  wyjaśnia, czym jest leczenie systemowe raka jelita grubego, czyli chemioterapia i leczenie molekularne i dodaje:

Na każdym etapie rozwoju nowotworu możemy zaproponować skuteczne leczenie, a w naszym ośrodku pacjenci są leczeni profesjonalnie, nowocześnie i w przyjaznej atmosferze.”

Karolina Filipowicz-Winczura – psycholog, psychoonkolog tłumaczy, że:

„Wszystkie emocje, które pojawiają się w momencie diagnozy i rozpoczęcia leczenia, są zrozumiałe i  jak najbardziej uprawnione. Zdarza się jednak, że niektórym pacjentom trudno jest je przyjąć i zrozumieć, wówczas pomocny jest psychoonkolog, by poradzić sobie w tym trudnym czasie, zaadaptować się do nowej sytuacji i na nowo ułożyć sobie plan działania.”

Niedożywienie w leczeniu onkologicznym

Ostatnio w leczeniu onkologicznym podkreśla się znaczącą rolę leczenia żywieniowego, jako istotnego elementu terapii. Pacjent niedożywiony nie ma szans  na poddanie się zabiegowi operacyjnemu ani na skuteczne leczenie systemowe. – komentuje Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

W momencie rozpoznania choroby nowotworowej chory powinien być poddany ocenie żywieniowej. Tylko wówczas możemy odpowiednio wcześnie wdrożyć wsparcie żywieniowe i przygotować pacjenta na kolejne etapy leczenia.  

Paulina Wojciechowska, dietetyk kliniczny z elbląskiego szpitala wyjaśnia, że o niedożywieniu mówimy, gdy pacjent straci 5% całkowitej masy ciała w bardzo krótkim czasie.  Podkreśla, że chorzy niedożywieni są dłużej hospitalizowani: 

Zwiększa się ryzyko powikłań i infekcji pooperacyjnych. Tacy pacjenci dużo bardziej odczuwają dolegliwości związane z radio- i chemioterapią. W chorobie nowotworowej nie ma jednej diety dla wszystkich, jest dieta szyta na miarę. Ścieżka leczenia jest ściśle związana ze spersonalizowaną ścieżką żywieniową”. I, jak dodaje –„ Bez żywienia nie ma leczenia.” 

Więcej szczegółów na temat samej kampanii oraz materiały edukacyjne można znaleźć na stronie poświęconej kampanii: http://niemiejtegogdzies.pl/ Partnerem Kampanii jest firma Pierre Fabre Medicament. Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjentów, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworów przewodu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych i pomoc w powrocie do zdrowia.

Więcej informacji o fundacji: https://europacolonpolska.pl/

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

Keynote-671 – Pembrolizumab okołooperacyjny poprawia OS w resekcyjnym NDRP – doniesienie z ESMO23

Rak piersi

Czy lipiec przyniesie zmiany w leczeniu raka piersi?

Doniesienia naukowe

ESMO23 w Madrycie – dzień pierwszy Kongresu

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.