Przewód pokarmowy

Nivolumab utrzymuje skuteczność leczenia raka przełyku w dłuższej obserwacji

W trakcie kongresu ASCO GI 2023 omówiono wyniki 29-miesięcznej obserwacji badaniu CheckMate 648. W badaniu oceniano niwolumab zarówno w połączeniu z chemioterapią, jak i w terapii łączonej niwolumab z ipilumabem jako leczeniem w pierwszej linii zaawansowanego raka płaskonabłonkowego przełyku (ESCC)

Badanie przeprowadzono u pacjentów wcześniej nieleczonych z nieoperacyjnym zaawansowanym, nawrotowym lub przerzutowym ESCC.

Schemat badania CheckMate 648

970 pacjentów losowo przydzielono do grupy niwolumab + chemia, + ipilumab lub monoterapia chemią. Przy minimalnym okresie obserwacji wynoszącym 29 miesięcy, schematy z niwoumabem nadal wykazywały poprawę OS w porównaniu z chemioterapią.  Wyższe wskaźniki OS po 24 miesiącach zarówno w podgrupie pacjentów z PD-L1 ≥ 1% jak i u wszystkich pacjentów z randomizacją.

Zdarzenia niepożądane związane z leczeniem dowolnego stopnia (TRAE) wystąpiły u 96% (stopień 3/4, 49%) pacjentów z niwo + chemioterapia. U 80% (33%) pacjentów w ramieniu z niwolumab + ipilumab oraz u 90% (36%) leczonych chemią. TRAE dowolnego stopnia prowadzące do przerwania leczenia wystąpiły u 35% pacjentów z niwo + chemia, 19% z niwo + ipi i 21% z chemią.

Wnioski z badania

Niwolumab + chemioterapia i niwolumab w połączeniu z ipilumabem wykazują klinicznie znaczącą korzyść w zakresie przeżycia w porównaniu z chemioterapią. Trwałe obiektywne odpowiedzi i akceptowalne profile bezpieczeństwa przy dłuższej obserwacji, dodatkowo potwierdzają oba schematy jako nową opcję leczenia w pierwszej linii dla zaawansowanego raka płaskonabłonkowego przełyku (ESCC)

źródło: mat. ASCO

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

Pierwsze rozporządzenia do Krajowej Sieci Onkologicznej – co w nich znajdziemy?

Płuca i klatka piersiowa

HORUS wcześniej rozpozna ryzyko wznowy raka płuca

Rak piersi

FDA zatwierdziła sacytuzumab gowitekan do leczenia HR+/HER2–  raka piersi z przerzutami

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.