Aktualności

Pacjenci wybrali najlepszych

Podczas uroczystej gali w teatrze Palladium Onkofundacja Alivia podsumowała 10 lat istnienia portalu Onkomapa.pl. Podczas wydarzenia poznaliśmy również zwycięzców konkursu na najwyżej oceniane placówki onkologiczne oraz lekarzy w Polsce. O tym kto znalazł się na podium zadecydowali sami pacjenci.  

W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy lekarzy i aż 120 ośrodków onkologicznych, a zacięta rywalizacja trwała do samego końca. Uczestnicy oceniani byli według ściśle określonych kryteriów. Wybierając najlepszego lekarza pacjenci oceniali między innymi: sposób komunikacji, otwartość na zadawane pytania czy uprzejmość. Z kolei w kategorii ośrodków medycznych ocenie podlegało między innymi przestrzeganie praw pacjenta oraz organizacja leczenia.

Na pierwszym miejscu wsród ośrodków medycznych, znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu medycznego w Katowicach. Na drugim miejscu zdaniem pacjentów uplasowało się  z kolei Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76’. Trzecie miejsce należało natomiast do Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Najbardziej przyjaznym lekarzem wybrany został natomiast lek. Kamil Kuć z Wojewódzkiego Szpitala im. Św Ojca Pio w Przemyślu, na drugiej pozycji znalazł się dr n. med. Rafał Wiśniowski z Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku Białej, a trzecie miejsce zajął  z kolei dr n. Med. Robert Chmielewski z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie.

Gala Finałowa konkursu Onkomapa 2023

Uroczysta gala finałowa odbyła się 21 czerwca w Warszawie. Wybitni goście, wsród których znaleźli się przedstawiciele ochrony zdrowia i organizacji pacjenckich, podopieczni Onkofundacji Alivia i laureaci konkursu, spotkali się w Teatrze Palladium. Galę  poprowadzili dziennikarze – Joanna Górska oraz Marcin Cejrowski, natomiast statuetki  dla nagrodzonych w kategorii ogólnopolskiej  i wojewódzkiej wręczyli: Agata Polińska – wiceprezeska Onkofundacji Alivia oraz Aleksander Pawłowski – dyrektor zarządzający.

Podczas wydarzenia nie zabrakło ciekawych dyskusji z udziałem pacjentów onkologicznych. W rozmowach wzięli udział Aga Szuścik – edukatorka i blogerka, dziennikarki – Anna Puślecka i Joanna Górska, reprezentująca Onkofundację Alivia –  Agata Polińska oraz podopieczni onkofundacji – Aleksandra Wiederek – Barańska i Maciej Urban. Uczestnicy dyskusji opowiedzieli o swoich doświadczeniach i drodze jaką przemierzyli podczas „podróży” przez system ochrony zdrowia w Polsce.

Systemowe monitorowanie opinii pacjentów

Jak wskazuje Onkofundacja Alivia w Polsce nie istnieje rzetelna i dostępna dla pacjentów baza ośrodków i specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Chorzy na własną rękę muszą szukać informacji na temat jakości i efektywności leczenia. Portal Onkomapa.pl wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów i ich bliskich stworzył miejsce, gdzie mogą oni podzielić się opinią na temat szpitali i personelu medycznego.

Zakończenie prac nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej powinno doprowadzić do wdrożenia systemowego monitorowania opinii pacjentów. W naszej ocenie prowadzenie badań opinii i doświadczeń pacjentów powinno odbywać się poza podmiotem wykonującym działalność leczniczą i być prowadzone przez zewnętrzną instytucję np. Narodowy Fundusz Zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości czy też Rzecznika Praw Pacjenta. Ważne, aby gromadzone dane były rzetelne, wiarygodne i reprezentatywne oraz oparte na wystandaryzowanej ankiecie. O wdrożenie takiego rozwiązania apelujemy do decydentów – skomentowała Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

Laureaci tegorocznego konkursu pacjentów

Tytuł Szpitala Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali:

 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (431 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 • Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′ (409 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 • Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (665 ocen, średnia głosów: 4.7/5)

Wyróżnienia w województwach otrzymały szpitale: 

 • dolnośląskie: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (529 ocen, średnia głosów: 4.4/5)
 • kujawsko-pomorskie: Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (1170 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
 • lubelskie: Zamojski Szpital Niepubliczny Sp. z o.o. (192 oceny, średnia głosów: 4.7/5)
 • małopolskie: Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (216 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
 • mazowieckie: Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′ (409 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 • podkarpackie: Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (151 ocen, średnia głosów: 4.7/5)
 • podlaskie: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (665 ocen, średnia głosów: 4.7/5)
 • pomorskie: Szpital Morski im. PCK w Gdyni (283 oceny, średnia głosów: 4.5/5)
 • śląskie: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (431 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 • świętokrzyskie: Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach (512 ocen, średnia głosów: 4.2/5)
 • warmińsko-mazurskie: Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu (156 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
 • wielkopolskie: Instytut Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (267 ocen, średnia głosów: 4.4/5)
 • zachodniopomorskie: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie (406 ocen, średnia głosów: 4.5/5)

Tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali:

 • lek. Kamil Kuć, onkolog kliniczny, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
 • dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny, Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej
 • dr n. med. Robert Chmielewski, chirurg onkologiczny, Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie

Wyróżnienia w województwach otrzymali lekarze: 

 • podkarpackie: lek. Kamil Kuć, onkolog kliniczny, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
 • śląskie: dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny, Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej
 • mazowieckie: dr n. med. Robert Chmielewski, chirurg onkologiczny, Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie
 • dolnośląskie: dr n. med. Radosław Tarkowski, chirurg onkologiczny, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
 • wielkopolskie: dr n. med. Piotr Nowaczyk, chirurg onkologiczny, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu

źródło: mat.prasowe Alivia

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

HORUS wcześniej rozpozna ryzyko wznowy raka płuca

Rak piersi

Komisja Europejska zatwierdziła elacestrant w leczeniu ER+/HER2– raka piersi z mutacją ESR1

Rak piersi

Jedna opcja to za mało, wybór terapii jest kluczowy!

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.