Rak piersi

PROSTO O RAKU PIERSI – teraz to możliwe!

W przestrzeni Internetu ruszył nowy kanał informacyjno-edukacyjny Prosto o raku piersi na YouTube, stworzony został z myślą o kobietach, które zachorowały na ten nowotwór. 10 odcinków i 10 rozmów z ekspertami różnych dziedzin – ciekawi goście, przystępne rozmowy, nieoczywiste tematy. To wszystko dla większego komfortu życia pacjentek.

Celem projektu jest udzielenie odpowiedzi zarówno na najczęściej zadawane pytania, jak i na te mniej oczywiste, często trudne i czasem wstydliwe. Kanał powstał dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich, którzy poszukują eksperckiej opinii – informacji i wsparcia na każdym etapie choroby.

Mnóstwo trudnych pytań, tak mało znanych odpowiedzi

Kiedy kobieta dowiaduje się o diagnozie jaką jest rak piersi, w jej głowie pojawia się ogromna ilość pytań. Pytań, na które często trudno znaleźć w łatwy sposób odpowiedzi. Brak informacji na temat choroby, sposobu leczenia, pogłębiają lęk i niepokój, które towarzyszą procesowi przejścia przez raka.

To jest tak, jak przed pierwszą jazdą samochodem – jestem zdenerwowana, mam spocone ręce, instruktor na mnie patrzy i ja nie wiem, która to prawa, która to lewa strona. W tym momencie tak właśnie czuje się pacjentka i rodzina – w jednym z odcinków tłumaczy Jolanta Meller, na co dzień kierująca ruchem pacjentów w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, stworzono w nowoczesnym formacie kompendium wiedzy, które udziela odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania. Pierwszy sezon kanału Prosto o raku piersi koncentruje się na potrzebach pacjentek. W materiale poruszane są tematy takie jak:pierwsza wizyty u onkologa, formalności szpitalne, prawa pacjenta, wsparcie psychiczne, seks i intymność w chorobie. Celem pierwszego sezonu było zebranie w jednym miejscu informacji, które najczęściej poszukiwane są przez pacjentki z rakiem piersi.

Co wiedzieć po diagnozie raka piersi?

Jak zaplanować życie rodzinne i zawodowe w chorobie? Jak nie zgubić się w szpitalnej rzeczywistości? Jak rozmawiać o chorobie i towarzyszących jej emocjach? Jak prosić o pomoc? Jak radzić sobie z intymnością? W przytulnej, domowej atmosferze prowadząca rozmowy Anna Hencka-Zyser z Fundacji Spa for Cancer Friends for Cancer zasypuje ekspertów tymi i wieloma innymi pytaniami, które często pojawiają się także wśród kobiet z rakiem piersi.

Do projektu zaproszenie przyjęli eksperci różnych dziedzin, którzy w przyjazny i zrozumiały sposób dzielą się wiedzą i udzielają przydatnych, praktycznych informacji. W dziesięcioodcinkowej serii zobaczymy dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej NIO-PIB w Warszawie), dr n. med. Joannę Streb (Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), dr n. med. Aleksandrę Łacko (Katedra Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), dr n. med. Mariolę Kosowicz (kierowniczka Poradni Psychoonkologii NIO-PIB w Warszawie), Jolantę Meller, (koordynatorka w NIO-PIB w Warszawie), a także Ewę Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum, mecenaskę Monikę Duszyńską (kancelaria Law for Lifesciences), prof. Krzysztofa Bieleckiego (specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej), dr n. med. Moniką Łukasiewicz (autorkę książki pt. “Seks bez cycków, czyli seks dobrze zaprojektowany”). W jednym z odcinków pojawiają się także kobiety chorujące na raka piersi, podopieczne Fundacji Spa For Cancer – Ula, Agnieszka i Ania.

Celem przyświecającym nagraniom było stworzenie w jednym miejscu kompletnego i przyjaznego kompendium wiedzy o raku piersi, a także budowanie lepszego zrozumienia całego procesu choroby. Dziesięcioodcinkowy sezon Prosto o raku piersi porusza także tematy związane z przełamywaniem stereotypów wokół choroby. Pokazuje, że dotknięte rakiem piersi kobiety nie chcą być przez niego definiowane, a ich codzienność i potrzeby są znacznie szersze niż tylko odpowiedź na pytanie “jak się czują”. Ważnym aspektem w materiale są także kwestie procesu leczenia, relacji i komunikacji z lekarzem, świadomości praw pacjenta, czy odwagi by zadawać nawet najtrudniejsze pytania.

Prosto o raku piersi jest pierwszym cyklem w ramach kanału Prosto o zdrowiu, który powstał z inicjatywy Pfizer Oncology

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Kanał Prosto o zdrowiu dostępny jest na YouTube.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

A. Niedzielski : szczepienia przeciw HPV od 1 czerwca

Płuca i klatka piersiowa

NDRP z przerzutami – nowe wytyczne ESMO już dostępne!

Przewód pokarmowy

Immunoterapia szansą dla pacjentów z rakiem jelita grubego.

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.