Trastuzumab derukstekan drugi rok z rzędu zwycięzcą trzeciego rankingu Modern Healthcare Institute (MHI) przedstawionego na XVIII Konferencji Edukacyjnej Onkologia w Praktyce Klinicznej. Cieszy wysoka pozycja znakomitego leku, martwi kolejny kalendarzowy rok oczekiwania na jego refundacje.
Jak wybierano leki do listy?
MHI wraz z ekspertami HTA Consulting przeprowadzili analizę nowych rejestracji onkologicznych, aktualnego stanu refundacyjnego oraz poziom zaspokojenia potrzeb pacjentów. Na tej podstawie została przygotowana lista propozycji, przedstawiona członkom zarządu PTOK przez konsultanta krajowego do oceny i głosowania. Każdy z głosujących miał 10 głosów i układał swoją listę najbardziej oczekiwanych terapii, ułożonych według subiektywnej oceny każdego z wybierających.
Najbardziej oczekiwane refundacje leków onkologicznych
Końcowy ranking TOP 10 ONKO powstał z podsumowania głosów członków zarządu PTOK – 9 osób. Głosowanie, miało miejsce na przełomie 2022 i 2023 więc na liście wyników, ujawniły się leki, które już zostały zrefundowane przez Ministerstwo Zdrowia.
TOP 10 ONKO – Lista priorytetów refundacyjnych (2023)
- Trastuzumab derukstekan (rak piersi) – 84 pkt, 9 wskazań
- Pembrolizumab (rak jelita grubego) – 57 pkt, 8 wskazań (refundacja od 1.03)
- Pembrolizumab (rak piersi) – 47 pkt, 7 wskazań,
- Niwolumab (terapia skojarzona, rak jelita grubego) – 30 pkt, 5 wskazań (refundacja od 1.03)
- Pembrolizumab (rak żołądka) – 26 pkt, 4 wskazania
- Sotorasyb (rak jelita grubego) – 37 pkt, 6 wskazań
- Enfortumab wedotin (rak urotelialny) – 21 pkt, 5 wskazań,
- Niwolumab (rak żołądka, rak przełyku) – 20 pkt, 3 wskazania
- Kabozantynib (rak tarczycy) – 19 pkt, 3 wskazania
- ex aequo Cemiplimab (rak podstawnokomórkowy skóry) oraz Lutet (177Lu) wiwotynibu tetraksetan (rak gruczołu krokowego) – 3 wskazania, 19 pkt.
Na podium rankingu, dwa leki we wskazaniu rak piersi:
Trastuzumab derukstekan, który drugi rok z rzędu jest zwycięzcą rankingu. Skuteczna terapia dla szerokiej populacji chorych. Nowoczesny koniugat przeciwciało-lek, który pokazuje znakomitą skuteczność u chorych na HER2 dodatniego raka piersi.
Na 3-cim miejscu znalazł się znany już wcześniej i refundowany w innych wskazaniach pembrolizumab, dla pacjentek z Trójujemny Rakiem Piersi w leczeniu okołooperacyjnym.
Ubiegłoroczny ranking TOP 10 ONKO – Lista priorytetów refundacyjnych (styczeń 2022), był znakomitą wskazówką dla podejmowania decyzji refundacyjnych i w dużej części wskazał terapie, które już są refundowane.
- Trastuzumab deruxtecan (rak piersi) – brak refundacji
- Atezolizumab (rak wątrobowokomórkowy) – zrefundowany
- Atezolizumab (NDRP) – zrefundowany
- Sacituzumab govitecan (rak piersi) – zrefundowany
- Osimertinib (NDRP) – zrefundowany
- Encorafenib (rak jelita grubego) – brak refundacji
- Entrectinib (nowotwory lite z rearanżacją genu NTRK) – brak refundowany
- Larotrectinib (nowotwory lite z rearanżacją genu NTRK) – zrefundowany
- Enfortumab vedotin (rak pęcherza) – brak refundacji
- Trastuzumab emtansine, T-DM1 (rak piersi) – zrefundowany
Czekając na kolejne decyzje ministra Macieja Miłkowskiego, będziemy posiłkować się rankingiem. Wypełnienie decyzjami pozytywnymi dotyczącymi leków z listy tegorocznej, jak i tych, które nie zostały zrefundowane z rankingu 2022 to oczekiwanie środowiska.