Czerniak

World Cancer Day z perspektywy czerniaka

Wyrównać szansę – to hasło tegorocznego World Cancer Day. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem porozmawialiśmy z prof. Piotrem Rutkowskim z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

O tym jak wyrównać szansę chorym na czerniaka, co poprawić w organizacji opieki nad pacjentami i czego może brakować, aby jeszcze skuteczniej leczyć ten nowotwór?

Onkonews: Jak wypełnić lukę diagnostyczną? Na co trzeba zwrócić uwagę w
kontekście profilaktyki czerniaka i innych nowotworów skóry?

Prof. Piotr Rutkowski: Przede wszystkim niezbędna jest dalsza edukacja naszego społeczeństwa w zakresie samobadania skóry i właściwej profilaktyki UV, co jest realizowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, ale również wielu aktywności naukowych towarzystw lekarskich (Akademia Czerniaka) czy organizacji pacjenckich (jak np. Fura Zdrowia Stowarzyszenia Sarcoma). Takie partnerstwo publiczno-prywatne jest najlepszym rozwiązaniem działań profilaktycznych. Jeżeli chodzi o wczesną diagnostykę to prowadzimy ustawiczną edukację lekarzy różnych specjalności (w tym w zakresie dermoskopii), zainaugurowaliśmy działalność Warszawskiej Szkoły Epidemiologii i Prewencji Nowotworów (oncoschool.com), gdzie prowadzimy szkolenia w zakresie czujności onkologicznej. Bardzo ważne jest zaangażowanie również lekarzy rodzinnych, gdyż nowotwory złośliwe skóry należą do nowotworów złośliwych najprostszych do wykrycia, jak również do wyleczenia we wczesnych stadiach zaawansowania.

Onkonews: Jak wyrównać szansę na możliwie najskuteczniejsze leczenie dla
polskich pacjentów chorujących na czerniaki i nowotwory skóry?

Prof. Piotr Rutkowski: Generalnie leczenie chorych na czerniaki i inne nowotwory złośliwe skóry jest w chwili obecnej dobrze zorganizowane, w każdym ośrodku onkologicznym dostępne jest pełne leczenie lokoregionalne chorych na te nowotwory, a w 33 ośrodkach wielospecjalistycznych dostępne są wszystkie metody leczenia systemowego zarówno w leczeniu choroby przerzutowej (immunoterapia, leczenie ukierunkowane molekularnie) oraz w leczeniu adjuwantowym. We wszystkich tych ośrodkach jest również możliwość diagnostyki molekularnej czerniaka oraz leczenia ewentualnych powikłań związanych z leczeniem systemowym.

Onkonews: Co należałoby zmienić w organizacji opieki przeciwnowotworowej, aby zlikwidować niedoskonałości systemowe organizacji diagnostyki i leczenia w kontekście nowotworów skóry i czerniaka?

Prof. Piotr Rutkowski: W leczeniu systemowym chorych na czerniaka niedostępna jest w chwili obecnej kombinacja relatlimabu z niwolumabem – to wartościowa terapia, która uzupełnia możliwości immunoterapii i mam nadzieję, że będzie refundowana w najbliższej przyszłości. Co do organizacji – to najważniejsza jest wczesna diagnostyka, czyli ustawiczna edukacja społeczeństwa i włączenie lekarzy rodzinnych, medycyny pracy i dermatologów we wczesne rozpoznawanie nowotworów skóry. Ważny jest również równy dostęp do badań klinicznych, bo cały czas brakuje takich ogólnopolskich informacji dla pacjentów lub są one nie rozważane przez lekarzy i pozostawiane na końcowe etapy choroby nowotworowej.

Dziękujemy za rozmowę.

#WorldCancerDay #CloseTheCareGap

Przeczytaj również:

#WorldCancerDay okiem ginekologa

#WorldCancerDay w kontekście uroonkologii

#WorldCancerDay a rak piersi

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

Immunoterapia w raku piersi – ESMO23

Układ moczowo – płciowy

Eksperci z Rady Przejrzystości za refundacją niwolumabu w raku pęcherza

Płuca i klatka piersiowa

HORUS wcześniej rozpozna ryzyko wznowy raka płuca

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.