Rak piersi

#WorldCancerDay a rak piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Pod względem ilości zgonów, rak piersi od kilku lat plasuje się w czołówce wśród nowotworów złośliwych. W myśl hasła tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem, zapytaliśmy dr. Katarzynę Pogodę jak wyrównać szansę pacjentów z tym nowotworem. Odpowiedzi poniżej.

Onkonews: Jak wypełnić lukę diagnostyczną? Na co trzeba zwrócić uwagę w kontekście profilaktyki raka piersi?

Katarzyna Pogoda: Ważną rolę mają do odegrania lekarze rodzinni, do których na wizyty najczęściej udają się kobiety. Powinni zapytać, kiedy pacjentka wykonała ostatnio mammografię, czy coś ją niepokoi. W ramach badania warto też przy okazji zbadać piersi. Poza tym lekarz rodzinny powinien mieć możliwość zlecenia mammografii – chodzi przecież o badanie obrazowe dotyczące najczęstszego nowotworu Polek. Tych prostych kilka działań może przełożyć się na częstsze wczesne wykrycia raka piersi w Polsce. Jako społeczeństwo zmieniamy się, coraz częściej nowotwory nie są już tematem tabu. Ale cały czas trzeba podkreślać, że wczesne wykrycie choroby daje dużą szansę na wyleczenie. Nie można przegapić wczesnej fazy choroby.

Onkonews: Jak wyrównać szansę na możliwie najskuteczniejsze leczenie dla polskich pacjentów chorujących na raka piersi?

Katarzyna Pogoda: W ostatnim czasie zadziało się bardzo dużo, weszły refundacje nowych leków dla chorych na raka piersi. Ostatnie lata to jednak opracowanie wielu skutecznych terapii, na które czekamy. Jest tak w przypadku wczesnego raka piersi z wysokim ryzykiem nawrotu (chore na raki hormonozależne, potrójnie ujemne i nosicielki mutacji BRCA), ale także nadal u chorych z przerzutowym rakiem piersi – np. nowoczesny nowy koniugat w HER2-dodatnim raku piersi czy immunoterapia w potrójnie ujemnym raku piersi. Z roku na rok stosujemy coraz bardziej dopasowane terapie i ten trend powinniśmy utrzymać.

Onkonews: Co należałoby zmienić w organizacji opieki przeciwnowotworowej, aby zlikwidować niedoskonałości systemowe organizacji diagnostyki i leczenia nowotworów w kontekście raka piersi?

Katarzyna Pogoda: Ja widzę kilka obszarów, które warto usprawnić. Na pewno bardzo pomocni byliby asystenci onkologa, aby odciążyć nas od pracy administracyjnej. Widzę również dużą potrzebę zmiany pomocy pielęgniarek i wsparcie nas lekarzy w edukacji chorych. Nadal prawie wszystkie informacje pacjentki dowiadują się od lekarza, a w tym obszarze doskonałym wsparciem byłyby właśnie doświadczone pielęgniarki. Z uwagi na coraz lepsze wyniki leczenia nie można zapomnieć o chorych, którzy zakończyli leczenie onkologiczne i wymagają kontroli po przebytej terapii. W mojej ocenie należy dążyć do systemowego rozwiązania i stworzenia dedykowanych poradni kontrolnych, również zajmujących się leczeniem późnych powikłań leczenia onkologicznego. Wymaga to wspólnej pracy i optymalizacji postępowania.

Przeczytaj również:

World Cancer Day z perspektywy czerniaka

#WorldCancerDay okiem ginekologa

#WorldCancerDay w kontekście uroonkologii

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Rak jelita grubego – jeden na czterech pacjentów ma przerzuty już w momencie rozpoznania.

Przewód pokarmowy

Tukatynib w połączeniu z trastuzumabem wykazuje aktywność w HER2-pozytywnym raku dróg żółciowych z przerzutami

Aktualności

Europejska Inicjatywa Obrazowania Raka – inauguracja

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.