Zastosowanie inhibitorów punktów kontrolnych układu immunologicznego to skuteczna strategia leczenia coraz większej liczby nowotworów. Terapia ta powoduje działania niepożądane, a złe zarządzenie nimi może doprowadzić do przerwania leczenia. Jak zadbać o pacjenta łatwiej?
Narzędzia cyfrowe mają coraz szersze zastosowanie w medycynie – często wspierają lekarzy w podejmowaniu decyzji terapeutycznych, uzupełniają ich pracę, dzięki czemu może znacząco poprawić się jakość diagnozy i szybkość leczenia.
Technologie w ochronie zdrowia
Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym lekarze uzyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi wspierających proces podejmowania decyzji, co przekłada się na skrócenie czasu hospitalizacji, a przez to, oszczędności dla systemu. Takim wsparciem jest pierwsza polska aplikacja „OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii”, która pomaga lekarzom w zarzadzaniu działaniami niepożądanymi oraz właściwym ich leczeniu.
Cyfryzacja medycyny jako priorytet
Jednym z celów w zakresie ochrony zdrowia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest właśnie cyfryzacja medycyny1.
Korzyści dla lekarza to korzyści dla pacjenta i systemu
Stosowanie rozwiązań w postaci aplikacji to szukanie rozwiązań sprzyjających optymalizacji pracy lekarza, której jednak ostatecznym beneficjentem ma być pacjent.
Jak podkreślają eksperci, aplikacja to także realne korzyści dla systemu ochrony zdrowia. Korzystanie z niej usprawnia proces zarządzania działaniami niepożądanymi co przekłada się na skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, ogranicza koszty wynikające z hospitalizacji, generując tym samym oszczędności dla całego systemu.
Działania niepożądane zaopiekowane lepiej
Do połowy listopada aplikację pobrano ponad 650 razy. Opinie użytkowników zbierano w ankiecie dostępnej w panelu aplikacji. Większość ankietowanych wskazuje, że korzystanie z narzędzia wpłynęło na skrócenie czasu potrzebnego do rozpoznania działań niepożądanych oraz pozwoliło na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.
- Zdaniem ok. 60% ankietowanych lekarzy dzięki zastosowaniu aplikacji średni czas do rozpoznania toksyczności uległ skróceniu o co najmniej 6 godzin dla wszystkich zdarzeń.
- Ponad 50% ankietowanych uznało, że dzięki aplikacji czas do rozpoczęcia leczenia działań niepożądanych uległ skróceniu o co najmniej 6 godzin, a w przypadku rzadkich zdarzeń niepożądanych nawet o co najmniej 12 godzin.
- Ponad 75% lekarzy wskazało, że dzięki lepszemu zarządzaniu działaniami niepożądanymi widoczne było mniejsze zużycie leków stosowanych w leczeniu działań niepożądanych.
- U 25% pacjentów doszło do skrócenia czasu hospitalizacji (o 1-2 dni hospitalizacji) co jest istotne z punktu widzenia rosnących kosztów leczenia szpitalnego.
Według dr Magdaleny Władysiuk z HTA Consulting szybsze dotarcie do aktualnej wiedzy, możliwe dzięki korzystaniu z aplikacji przełoży się na poprawę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania immunoterapii, a tym samym pozytywnie wpłynie na jakość opieki nad pacjentem.
Eksperci zgodnie powtarzali, że wykorzystanie aplikacji pozwala w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną opiekować sie pacjentami, u których wystąpiły działania niepożądane w trakcie leczenia immunoterapią, wszystkim lekarzom bez względu na specjalizację.