Przewód pokarmowy

Nowe możliwości leczenia raka dróg żółciowych – szansą dla pacjentów!

Rak dróg żółciowych jest rzadko występującą chorobą, w której komórki nowotworowe tworzą się w drogach żółciowych. Niestety rokowania tego nowotworu nie są dla pacjentów korzystne. Czy nowe możliwości leczenia immunoterapią zmienią rokowania pacjentów?

Drogi żółciowe

Sieć rurek, zwanych przewodami, łączy wątrobę, woreczek żółciowy i jelito cienkie. Ta sieć zaczyna się w wątrobie. Tam wiele małych przewodów zbiera żółć (płyn wytwarzany przez wątrobę w celu rozkładu tłuszczów podczas trawienia). Małe przewody łączą się, tworząc prawy i lewy przewód wątrobowy, które wychodzą z wątroby. Dwa przewody łączą się poza wątrobą i tworzą wspólny przewód wątrobowy. 

Przewód pęcherzykowy łączy pęcherzyk żółciowy z przewodem wątrobowym wspólnym. Żółć z wątroby przechodzi przez przewody wątrobowe, przewód wątrobowy wspólny i przewód pęcherzykowy i jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym.

Podczas trawienia pokarmu żółć zmagazynowana w pęcherzyku żółciowym jest uwalniana i przechodzi przez przewód pęcherzykowy do przewodu żółciowego wspólnego i do jelita cienkiego.

Rak dróg żółciowych

Cholangiocarcinoma (rak dróg żółciowych) jest najczęstszym nowotworem dróg żółciowych i drugim najczęstszym pierwotnym nowotworem wątroby. Mimo to jest on stosunkowo rzadkim nowotworem występuje on z częstością 1–2 zachorowań na 100 000 osób. Stanowi około 2% wszystkich nowotworów złośliwych. Jest rzadki, jednak wiąże się z niepomyślnym rokowaniem, ponieważ 50% chorych umiera w ciągu roku od rozpoznania. Nowotwór znacznie częściej występuje u osób obciążonych czynnikami ryzyka.

Istnieją dwa rodzaje raka dróg żółciowych:

  • Wewnątrzwątrobowy rak dróg żółciowych : Ten rodzaj raka tworzy się w drogach żółciowych wewnątrz wątroby. Tylko niewielka liczba raków dróg żółciowych ma charakter wewnątrzwątrobowy.
  • Pozawątrobowy rak dróg żółciowych : Ten rodzaj raka tworzy się w drogach żółciowych poza wątrobą. Rozróżniamy dwa typy raka pozawątrobowych dróg żółciowych to rak okołownękowy dróg żółciowych i rak dystalnych dróg żółciowych.

Nowe możliwości leczenia raka dróg żółciowych

Durwalumab został zatwierdzony w Unii Europejskiej (UE) do leczenia pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem dróg żółciowych (BTC) w skojarzeniu z chemioterapią (gemcytabina plus cisplatyna).

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską opierało się na pierwotnych wynikach badania III fazy TOPAZ-1 opublikowanych w New England Journal of Medicine Evidence oraz na zaktualizowanych wynikach przedstawionych na kongresie ESMO 2022. 

W analizie pośredniej durwalumab w skojarzeniu z chemioterapią zmniejszył ryzyko zgonu o 20% w porównaniu z samą chemioterapią (na podstawie współczynnika ryzyka [HR] 0,80; 95% przedział ufności [CI] 0,66-0,97; p=0,021). Zaktualizowane wyniki TOPAZ-1 po dodatkowych 6,5 miesiącach obserwacji wykazały 24% zmniejszenie ryzyka zgonu w porównaniu z samą chemioterapią (HR 0,76; 95% CI, 0,64-0,91), przy ponad dwukrotnie większej liczbie pacjentów leczonych durwalumabem i chemioterapią. Całkowite przeżycie (mediana) ogłoszone w aktualizacji wyniosło 12,9 miesiąca w porównaniu z 11,3 miesiąca w przypadku samej chemioterapii, przy czym szacuje się, że 25% pacjentów nadal żyje dwa lata później, w porównaniu z 10% w grupie otrzymującej wyłącznie chemioterapię. Połączenie durwalumabu z chemioterapią jest jedyną opcją leczenia opartą na immunoterapii dla pacjentów z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych. To czyni to połączenie ogromnym krokiem naprzód w rozszerzaniu opcji leczenia dla pacjentów w całej Europie. Teraz, należy tylko trzymać kciuki, za szybki proces refundacyjny.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Hematoonkologia

Nowy wymiar terapii ostrej białaczki szpikowej (AML) w Polsce.

Rak piersi

Wczesne wykrywanie raka piersi dzięki sztucznej inteligencji

Rak piersi

Trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2-low rakiem piersi w UE

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.