Aktualności

Onko Innowacje z krótką ścieżką do Funduszu Medycznego

Fundusz Medyczny dostał wskazanie z Ministerstwa Zdrowia jakie innowacyjne technologie mogą ubiegać się o finansowanie refundacji z jego zasobów. Już po raz trzeci opublikowano nowy wykaz technologii o wysokim poziomie innowacyjności. Onkologiczne terapie z sukcesem

Tak jak już informowaliśmy terapie onkologiczne (zobacz), które zostały wskazane na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) zostały wysoko ocenione przez Radę Przejrzystości przy AOTMiT, teraz obie terapie zostały wskazane przez Ministerstwo Zdrowia, jako te które mogą ubiegać się o refundacje w szybkiej ścieżce, dedykowanej dla Funduszu Medycznego.

Aktualnie obowiązująca lista technologii o wysokim poziomie innowacyjności na podstawie wykazu technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności przygotowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji:

  1. artezunat – do stosowania w leczeniu początkowym ciężkiej malarii u osób dorosłych i dzieci;
  2. tebentafusp – w monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów, u których występuje ludzki antygen leukocytarny (HLA)-A*02:01, z nieresekcyjnym lub przerzutowym czerniakiem błony naczyniowej oka;
  3. fosdenopteryna – leczenie pacjentów z niedoborem kofaktora molibdenowego typu A;
  4. enfortumab vedotin – monoterapia raka urotelialnego miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami u dorosłych pacjentów, którzy otrzymali wcześniej chemioterapię opartą na pochodnych platyny i inhibitor receptora programowanej śmierci komórki 1 lub inhibitor ligandu programowanej śmierci komórki 1;
  5. olipudaza alfa – u dzieci i młodzieży oraz dorosłych jako enzymatyczna terapia zastępcza w leczeniu objawów niedoboru kwaśnej sfingomielinazy (ang. Acid Sphingomyelinase Deficiency, ASMD) typu A/B lub B, niezwiązanych z ośrodkowym układem nerwowym (OUN);
  6. lonafarnib – leczenie pacjentów w wieku 12 miesięcy i starszych z genetycznie potwierdzonym rozpoznaniem zespołu progerii Hutchinsona-Gilforda lub progeroidowej laminopatii z wadliwą obróbką prelamin (ang. processing deficient progeroid laminopathy), które są związane z heterozygotyczną mutacją genu LMNA z gromadzeniem białka podobnego do progeryny lub z homozygotyczną albo złożoną heterozygotyczną mutacją genu ZMPSTE24.

Mamy nadzieję, że oba podmioty odpowiedzialne wybiorą ścieżkę refundacji z udziałem Funduszu Medycznego, w takim przypadku byłaby szansa na uwzględnienie obu terapii na najbliższej wrześniowej liście refundacyjnej.

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

źródło: materiały MZ

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Terapie wspierające

MZ: Rządowy Program in vitro wspiera onkopłodność

Płuca i klatka piersiowa

Kolejna immunoterapia w NDRP PD-L1 ≥1% w Europie

Rak piersi

Co wiemy o raku piersi HER2 low?

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.