Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna. Najłatwiej powiedzieć, że refundacja to decyzja Ministerstwa Zdrowia, jednak Fundacja Onkologiczna Alivia dopatruje się w tej sytuacji winy również po stronie producentów. Jak można to zmienić?
Decyzje Ministerstwa Zdrowia obwieszczone na kwietniowej liście refundacyjnej nie wpłynęły na zmianę wskaźnika Oncoindex pozostaje bez zmian w stosunku do stycznia 2024 i wynosi 48 na 100 możliwych punktów1. Wciąż 44 ze 139 terapii zarejestrowanych w Europie w ciągu ostatnich 15 lat i rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) dla najbardziej śmiertelnych nowotworów nie jest w Polsce refundowanych. 53 substancje są refundowane z ograniczeniami niemającymi podstaw w wiedzy medycznej, a tylko 42 w zgodzie z rekomendacjami ESMO. Ograniczenia w refundacji wynikają wprost z decyzji Ministerstwa Zdrowia, ponieważ zdecydowana większość producentów składa wnioski o refundację w oparciu o ChPL i wskazane tam populacje chorych.
Refundacja, ile trwa wnioskowanie?
Proces refundacyjny zaczyna się w momencie złożenia przez producenta wniosku do Ministerstwa Zdrowia, teoretycznie rozpatrywany jest w terminie 180 dni z tym, że w przypadku konieczności uzupełnienia danych niezbędnych do rozpatrzenia wniosku, bieg tego terminu ulega zawieszeniu do dnia otrzymania uzupełnienia danych albo do dnia upływu terminu uzupełnienia wniosku. Realnie w Polsce, niestety jest jednym z najdłuższych w Europie. Wskaźnik W.A.I.T. mierzący czas od momentu wydania autoryzacji dla leku przez Europejską Agencję Leków (EMA) do objęcia refundacją wynosi ponad 900 dni.2
Najczęściej jako powód opóźnień i braku refundacji wskazuje się opieszałość po stronie instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Zdrowia. Zdarza się jednak, że lek nie jest refundowany, bo firma farmaceutyczna w ogóle nie złożyła wniosku o jego finansowanie3. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim leków na raka płuca – 7 terapii, raka wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych oraz jelita grubego – po 3 terapie.
Refundacja wyraźny postęp w hematoonkologii
Mimo że ogólny wskaźnik Oncoindex nie uległ zmianie, znaczną poprawę odnotowano w chorobach hematoonkologicznych, dla których indeks wzrósł aż o 5 punktów. Pozytywne decyzje dotyczą leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego oraz przewlekłą białaczkę limfocytową. W przypadku tej ostatniej w obwieszczeniu pojawia się doustny schemat, który może poprawić komfort leczenia pacjentów oraz zoptymalizować dostęp do leczenia, na co wskazuje prof. Krzysztof Giannopoulos z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:
Kto musi jeszcze poczekać?
Najniższe indeksy notujemy dla raka wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych (21 punktów na 100 możliwych), raka pęcherza moczowego (25 punktów) oraz raka płuca (35 punktów). W przypadku pacjentów z rakiem wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych aż 5 z 7 terapii nie podlega w Polsce refundacji.
Kolejną grupą chorych czekających na uwzględnienie ich potrzeb w zakresie nowych leków są osoby z rakiem pęcherza moczowego. Do września 2022 roku żadna z badanych terapii nie była finansowana. Aktualnie refundowane są 3 z 6 leków, jednak z ograniczeniami wynikającymi z zapisów programu lekowego. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku raka płuca, gdzie spośród 30 terapii zgodnych ze standardami ESMO, aż 13 nie podlega refundacji, a tylko 4 są w pełni finansowane. Niezmiennie wysoki wskaźnik nierefundowanych terapii, szczególnie dla najbardziej śmiertelnych nowotworów, wymaga zdecydowanych działań zarówno ze strony instytucji państwowych, jak i przedstawicieli branży farmaceutycznej.
- Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?
- TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii
- Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji
- FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów
- Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz
Źródło: mat. prasowe
1. https://oncoindex.org/pl/polska/dla-eksperta
2 https://www.infarma.pl/assets/files/2023/EFPIA_Patient_WAIT_Indicator_Final_report.pdf