Przewód pokarmowy

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

Durwalumab w połączeniu z chemioterapią utrzymuje korzyść w zakresie przeżycia całkowitego przez 3 lata u pacjentów z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych. To wynik długoterminowej obserwacji badania TOPAZ-1

Rak dróg żółciowych, ile się żyje?

Z rakiem dróg żółciowych można żyć coraz dłużej, zwłaszcza gdy stosuje się odpowiednie leczenie. Potwierdzają tą tezę zaktualizowane wyniki z analizy eksploracyjnej badania fazy 3 TOPAZ-1. Wyniki tego badania wykazały, że durwalumab w połączeniu ze standardową chemioterapią zapewniał klinicznie znaczącą poprawę w przeżyciu ogólnym po 3 latach w porównaniu z samą chemioterapią. Średni czas przeżycia ogólnego dla pacjentów leczonych kombinacją wynosił 12,9 miesiąca w porównaniu do 11,3 miesiąca dla tych, którzy otrzymali chemioterapię z placebo.

Co więcej, 3-letni wskaźnik przeżycia całkowitego wynosił 14,6% w ramieniu kombinowanym w porównaniu do 6,9% w ramieniu placebo. Pod względem bezpieczeństwa, schemat leczenia kombinowanego nadal był tolerowany, a nowe sygnały bezpieczeństwa nie zostały zaobserwowane. Te wyniki potwierdzają długoterminową korzyść z tej kombinacji immunoterapii jako standardu opieki dla pacjentów z tą niszczącą chorobą.

Szczegółowe wyniki tej analizy eksploracyjnej zostaną przedstawione na konferencji Cholangiocarcinoma Foundation w Salt Lake City w stanie Utah. Warto zauważyć, że i FDA i EMA zatwierdziły durwalumab w połączeniu z gemcytabiną i cisplatyną do leczenia dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanymi lub przerzutowymi nowotworami dróg żółciowych na podstawie wcześniej zgłoszonych wyników z TOPAZ-1. Jest to aktualnie obowiązujący standard leczenia nowotworu w tej lokalizacji

Durwalumab w raku dróg żółciowych

Aktualnie obowiązujące wytyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) uwzględniają ten schemat leczenia, czyli chemioterapia połączona z durwalumabem dla nowo zdiagnozowanych pacjentów z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych lub z nawrotem choroby po operacji. Wytyczne te zmieniono w oparciu o wcześniejsze wyniki badania TOPAZ-1 opublikowanych w New England Journal of Medicine Evidence. Opublikowana teraz 3-letnia obserwacja, tylko utwierdza w przekonaniu o skuteczności tej terapii i konieczności jej stosowania u pacjentów z tym typem raka.

Rak dróg żółciowych objawy, diagnostyka i leczenie

Rak dróg żółciowych powstaje w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych, które służą do odprowadzania żółci z wątroby do dwunastnicy. Szacuje się, że rak dróg żółciowych stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów – jest więc mało znaną i rzadką chorobą. Brak apetytu i nudności, ogólne osłabienie czy bóle brzucha – nie są powodem, aby od razu podejrzewać chorobę nowotworową. Pierwsze czerwone światło powinno zapalić się, jeśli te objawy utrzymują się w czasie lub regularnie nawracają. W momencie pojawienia się wyraźnych symptomów jak ciemny mocz, jasny stolec, a także żółtaczka mechaniczna, której mogą towarzyszyć gorączka oraz swędzenie, mówimy już niestety o zaawansowanym stadium nowotworu. Ponieważ objawy te mogą być podobne do objawów innych schorzeń, ważne jest, aby osoby ich doświadczające skonsultowały się pilnie z lekarzem, by wykluczyć inne możliwe choroby lub by jak najwcześniej postawić diagnozę. Diagnostyka raka dróg żółciowych często obejmuje badania obrazowe, takie jak USG, tomografię komputerową (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI), a także biopsję.

Niestety przy ostatniej aktualizacji listy leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia, połączenie durwalumabu z chemioterapią nadal nie uzyskało pozytywnej decyzji i nie jest refundowane jako leczenie systemowe dla polskich pacjentów.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

OATD-02 kandydat na polski lek przeciwnowotworowy podany pierwszemu pacjentowi

Płuca i klatka piersiowa

Światowy Dzień Raka Płuca- od czujności, przez kompleksową diagnostykę po skuteczne leczenie

Rak piersi

Tukatynib bliżej refundacji w raku piersi

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.