Pomimo coraz większej wiedzy onkologicznej są ciągle nowotwory, o których sporadycznie słyszeliśmy, a chorzy w trakcie leczenia nie mają okazji spotkać podobnego do siebie pacjenta na korytarzu szpitalnym. Mowa o raku dróg żółciowych, rzadkim nowotworze diagnozowanym u ok. 1750 Polaków, dla których pojawiają się nowe możliwości leczenia.
Przez niespecyficzne symptomy niejednokrotnie wykrywany jest już w zaawansowanym stadium. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wygląda ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna?
Rak dróg żółciowych jakie objawy?
Rak dróg żółciowych powstaje w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych, które służą do odprowadzania żółci z wątroby do dwunastnicy. Większość zachorowań występuje po 40. roku życia, z czego ponad 85 proc. dotyczy osób, które ukończyły 60 lat. Szacuje się, że rak dróg żółciowych stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów – jest więc mało znaną i rzadką chorobą, której objawy nie są oczywiste. Trudności w szybkiej diagnostyce przysparza fakt, że objawy, nawet jeśli się pojawią, nie są na tyle niepokojące, aby iść z problemem do lekarza (brak apetytu i nudności, ogólne osłabienie czy bóle brzucha). Pierwsze czerwone światło powinno zapalić się, jeśli te objawy utrzymują się w czasie lub regularnie nawracają. W momencie pojawienia się wyraźnych symptomów jak ciemny mocz, jasny stolec, a także żółtaczka mechaniczna, której mogą towarzyszyć gorączka oraz swędzenie mówimy już niestety o zaawansowanym stadium nowotworu.
Późne rozpoznanie choroby często uniemożliwia całkowite usunięcie zmiany i wyleczenie pacjenta. Najskuteczniejszą metodą leczenia tego nowotworu jest obecnie radykalna operacja1. Większość pacjentów mierzy się jednak z chorobą nieoperacyjną. Niezależnie od klasyfikacji choroby pacjentom stale towarzyszy osamotnienie i strach o przyszłość, co potęgowane jest przez rzadkość występowania tego nowotworu i niewystarczająca dostępność rzetelnych informacji. Pacjentom ciężko spotkać kogoś, kto także choruje na raka dróg żółciowych, nawet na szpitalnym korytarzu. Nie mają z kim podzielić się lękami i przemyśleniami, które tylko inni pacjenci są w stanie zrozumieć.
Rak dróg żółciowych jak leczyć skutecznie?
Wśród osób, którym udało się poddać operacji, odsetek nawrotów jest niestety dość wysoki. Badania kliniczne prowadzone w ostatnich latach otwierają jednak nowe perspektywy i nadzieję na wyczekiwane zmiany w możliwościach i schematach leczenia tego nowotworu2.
Wsłuchując się w wypowiedź dr. Leszka Kraja z UCK WUM, sprawdziliśmy jak wyglądają pod tym względem wytyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) i widzimy w nich, że leczenie pierwszoliniowe. Dla nowo zdiagnozowanych pacjentów z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych lub z nawrotem choroby po operacji składa się z chemioterapii połączonej z durwalumabem.
Badanie TOPAZ-1 wykazało poprawę przeżyci całkowitego(OS) (główny punkt końcowy; HR 0,76, 95% CI 0,64-0,91), wskaźnika odpowiedzi i przeżycia wolnego od progresji (PFS) po dodaniu inhibitora punktu kontrolnego układu immunologicznego czyli właśnie durwalumabu do cisplatyny-gemcytabiny. Dlatego cisplatyna-gemcytabina-durwalumab powinna być brana pod uwagę jako pierwszoliniowe leczenie zaawansowanego BTC i tak wskazują wytyczne ESMO. Jest to zalecenie o sile dowodów I.A – najmocniejszym z możliwych wg przygotowujących wytyczne.
Nawigowanie pacjenta przez podróż z nowotworem
Kampania „Uwaga na drogi żółciowe!” to swoistego rodzaju nawigator pacjenta i jego bliskich po meandrach związanych z chorobą na różnych etapach, a przygotowana strona www.zoltedrogi.pl to pierwsze rzetelne miejsce w internecie, które w sposób kompleksowy odnosi się do potencjalnych czynników ryzyka, diagnostyki, metod leczenia oraz wsparcia dietetycznego.
Ta akcja edukacyjna to wyjście naprzeciw potrzebom pacjenta i jego bliskich w zakresie pozyskiwania rzetelnych informacji na temat przebiegu tego nowotworu, sposobów jego diagnostyki, leczenia oraz metod wsparcia pozafarmakologicznego.
W ramach kampanii powstała strona internetowa www.zoltedrogi.pl, gdzie poza podstawowymi informacjami można znaleźć m.in. kartę pytań, czyli zestawienie najważniejszych pytań, które chory lub jego najbliżsi powinni zadać lekarzowi oraz Mapę Diagnostyki i Leczenia Raka Dróg Żółciowych, dostępną w formie interaktywnego poradnika.
Organizatorem kampanii jest Fundacja EuropaColon Polska. Patronat nad inicjatywą objęły Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Konsultant krajowy ds. gastroenterologii – prof. dr hab. n med. Jarosław Reguła. Mecenasem kampanii jest firma Astra Zeneca.
źródłó: mat prasowe
1. A practical guide for the systemic treatment of biliary tract cancer in Canada, R. Ramjeesingh and coworkers, (2023), Current Oncology.
2. How I treat biliary tract cancer, A. Lamarca, J.Edeline, L.Goyal, (2022), Review – ESMO Congreess.