Spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających mężczyzn w Polsce, rak prostaty jest jedynym, który wyróżnia się znaczącą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności.
Najczęściej rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy u mężczyzn – w 2019 r. odpowiadał za 20,6% zachorowań onkologicznych w populacji dorosłych mężczyzn i stanowił drugą przyczynę zgonów z przyczyn nowotworowych wśród mężczyzn (10,3%). Liderem tych niechlubnych statystyk jest rak gruczołu krokowego, który stanowi coraz większe wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zaprezentowała raport pt. „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?”. Dokument jest propozycją mapy drogowej zmian w zakresie opieki nad pacjentami z rakiem gruczołu krokowego. Powstał w wyniku dialogu z przedstawicielami instytucji publicznych, ekspertami medycznymi oraz organizacjami pacjentów. Ma na celu zaadresowanie najważniejszych obszarów do poprawy, w których zmiana powinna polepszyć rokowania pacjentów oraz poprawić nienajlepsze dziś statystyki.
Najważniejsze obszary do poprawy wskazane w raporcie:
- Utworzenie ośrodków wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu (Prostate Cancer Units).
- działania profilaktyczne i wczesna diagnostyka
- zniesienie skierowań do urologa
- Wprowadzenie odpowiedniej edukacji społecznej
- zwiększenia dostępności do technologii medycznych
Szerokie ujęcie tematu, zostało dostrzeżone i docenione przez Macieja Miłowskiego z Ministerstwa Zdrowia, biorącego udział w dyskusji w trakcie konferencji inaugurującej raport.
Ze strony organizacji pacjenckich Dorota Korycińska, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, zwróciła uwagę na aspekt szerokiej edukacji. Potrzebę prowadzenia akcji uświadamiających, które powodują oszczędności dla systemu dzięki lepszym zrachowaniom pacjentów.
Raport pt. „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?”. Przygotowany przez Federacja Przedsiębiorców Polskich w całości do pobrania TU