Układ moczowo – płciowy

Rak prostaty – lider statystyk zapadalności na nowotwory u mężczyzn, wymaga zmian systemowych

Spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających mężczyzn w Polsce, rak prostaty jest jedynym, który wyróżnia się znaczącą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności.

Najczęściej rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy u mężczyzn – w 2019 r. odpowiadał za 20,6% zachorowań onkologicznych w populacji dorosłych mężczyzn i stanowił drugą przyczynę zgonów z przyczyn nowotworowych wśród mężczyzn (10,3%). Liderem tych niechlubnych statystyk jest rak gruczołu krokowego, który stanowi coraz większe wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zaprezentowała raport pt. „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?”. Dokument jest propozycją mapy drogowej zmian w zakresie opieki nad pacjentami z rakiem gruczołu krokowego. Powstał w wyniku dialogu z przedstawicielami instytucji publicznych, ekspertami medycznymi oraz organizacjami pacjentów. Ma na celu zaadresowanie najważniejszych obszarów do poprawy, w których zmiana powinna polepszyć rokowania pacjentów oraz poprawić nienajlepsze dziś statystyki.

Najważniejsze obszary do poprawy wskazane w raporcie:

  • Utworzenie ośrodków wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu (Prostate Cancer Units).
  • działania profilaktyczne i wczesna diagnostyka
  • zniesienie skierowań do urologa
  • Wprowadzenie odpowiedniej edukacji społecznej
  • zwiększenia dostępności do technologii medycznych

Pierwszą kwestią dla mnie niezwykle istotną jest udostępnienie szeregu możliwości leczenia pacjentów, zwłaszcza na wczesnych etapach. Mamy sporo leków zarejestrowanych i używanych do wzmacniania pierwszego leczenia choroby przerzutowej w fazie jeszcze wrażliwej na kastrację. Dla mnie istotne jest to, żebym mógł po te leki sięgnąć, wybrać lek, który w mojej opinii jest najlepszym wyborem, a nie próbować dopasować pacjenta do tego, za co są zwracane pieniądzeprof. dr hab. n. med. Paweł Wiechno, Przewodniczący Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Szerokie ujęcie tematu, zostało dostrzeżone i docenione przez Macieja Miłowskiego z Ministerstwa Zdrowia, biorącego udział w dyskusji w trakcie konferencji inaugurującej raport.

Cieszę się, że ten materiał jest przygotowany tak bardzo szeroko. Od rozpoznania, poprzez leczenie operacyjne i systemowe, żeby przekazywać informację do pacjentów, do lekarzy na temat efektywności leczenia, przekazywanie danych do wszystkich osób zainteresowanych na „Zdrowych Danych”, które NFZ prezentuje. Jak również współpracę z Ministerstwem Edukacji, także materiał bardzo szeroki. No i bardzo ciekawe, jasne wymagania do poszczególnych naszych interesariuszy. Ministerstwo Zdrowia jest głównym interesariuszem tego opracowania, ale również AOTMiT czy NFZ. To materiał do bardzo mocnej, krytycznej analizy, żeby ustalić co i kiedy możemy wdrożyćdodał Minister Miłkowski

Ze strony organizacji pacjenckich Dorota Korycińska, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, zwróciła uwagę na aspekt szerokiej edukacji. Potrzebę prowadzenia akcji uświadamiających, które powodują oszczędności dla systemu dzięki lepszym zrachowaniom pacjentów.

Żeby mówić o skutecznej profilaktyce i o wczesnej wykrywalności, musimy mówić o edukacji, która wytworzy w młodych ludziach potrzebę dbania o własne zdrowie. Nawet zdrowe osoby muszą mieć informacje, gdzie powinny wykonywać badania profilaktyczne, bo tej informacji nie ma. Czasami zapominamy, tak mi się wydaje w Polsce, czym jest inwestycja, a czym jest wydatek. Zdrowie to jest inwestycja. I ta edukacja zdrowotna to jest również inwestycja w to, aby nie trzeba było w przyszłości walczyć o te bardzo drogie leki. Dorota Korycińska

Raport pt. „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?”. Przygotowany przez Federacja Przedsiębiorców Polskich w całości do pobrania TU

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

Olaparyb z zielonym światłem w raku piersi – 3 wskazania

Płuca i klatka piersiowa

Kolejna immunoterapia w NDRP PD-L1 ≥1% w Europie

Aktualności

Polska onkolożka Katarzyna Pogoda wśród przyszłych liderów europejskiej onkologii

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.