Nowotwory ginekologiczne

#WorldCancerDay okiem ginekologa

Z okazji #WorldCancerDay zwróciliśmy się do prof. Mariusza Bidzińskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej z 3 pytaniami w kontekście hasła wyrównać szansę. Hasła, które towarzyszy tegorocznej edycji Światowego Dnia Walki z rakiem. Jaka jest diagnoza Pana Profesora? Zapraszamy do przeczytania diagnozy

Jak wypełnić lukę diagnostyczną? Na co trzeba zwrócić uwagę w
kontekście profilaktyki nowotworów ginekologicznych?

Jak wyrównać szansę na możliwie najskuteczniejsze leczenie dla
polskich pacjentek chorujących na nowotwory narządów rodnych?

Co należałoby zmienić w organizacji opieki przeciwnowotworowej, aby
zlikwidować niedoskonałości systemowe organizacji diagnostyki i
leczenia nowotworów w kontekście ginekologii onkologicznej?

Odpowiedź prof. Mariusza Bidzińskiego konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownika Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

„Luka diagnostyczna szczególnie w aspekcie profilaktyki to wyłącznie sprawa organizacji procesu. Wiemy, że dla skutecznej profilaktyki niezbędna jest zgłaszalność na te świadczenia. W Polsce maksymalnie niespełna 30% osób korzysta z profilaktyki onkologicznej według statystyk Narodowego Funduszu zdrowia. Oczywiście wartości te nie są obiektywne, gdyż część osób może korzystać z profilaktyki w sektorze niepublicznym a te nie są ujęte w rejestrach. Mamy jednak twarde dowody na nieskuteczność organizacyjną, gdyż ostateczną weryfikacją efektywności profilaktyki jest zmniejszona umieralność a niestety zarówno w przypadku raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego liczby zgonów z powodu tych nowotworów są zbyt wysokie. W przypadku raka szyjki macicy zajmujemy pod względem śmiertelności ostatnie miejsce wg najnowszych statystyk OECD. Jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, który dotąd nie wprowadził powszechnych szczepień przeciwko wirusom HPV.

Zatem organizacja tego procesu wymaga ustrukturyzowania i ustalenia kluczowych zadań i odpowiedzialności dla wykonawców tego procesu. Jest to przede wszystkim zadanie, które powinny realizować podmioty podstawowej opieki zdrowotnej. Postawienie na efektywność wynagradzaną w postaci dodatkowych bonusów finansowych dla aktywnych realizatorów zadań profilaktycznych powinna być jednym z głównych zadań współczesnej ochrony zdrowia. Jednocześnie ogólnopolski rejestr badań profilaktycznych i kontrola jakości wykonywanych procedur jest możliwa dzięki narzędziom informatycznym stosowanym przez e-CEZ. Do tych rejestrów powinny być raportowane wszystkie zdarzenia profilaktyczne zarówno z systemu publicznego jak i niepublicznego. Tylko w takiej sytuacji będziemy mogli zdobyć informacje na temat osób niekorzystających z profilaktyki, czyli będących w tzw. grupie wysokiego ryzyka zachorowania.

Skuteczne leczenie onkologiczne to przede wszystkim wczesne rozpoznanie choroby co częściowo wiąże się z sprawną profilaktyką onkologiczną. Krajowa Sieć Onkologiczna w swoim założeniu systematyzuje kompetencje ośrodków biorących udział w diagnostyce potem leczeniu a na koniec w rehabilitacji po leczeniu onkologicznym. Tylko kompleksowość daje szansę na optymalne postępowanie w onkologii. Już w wielu krajach, a przypomnę pomysł powstał w Polsce za czasów nestora onkologii Profesora Tadeusza Koszarowskiego udowodniono, że Comprehensive Cancer Center to recepta na efektywne i bezpieczne leczenie chorych cierpiących na nowotwory. Należy zatem tworzyć placówki posiadające kompleksowość i zaniechać rozdrobnienia opieki onkologicznej co stało się powszechnym zjawiskiem w ostatnich dwóch dekadach. Tworzenie oddziałów wyspecjalizowanych w leczeniu nowotworów ginekologicznych to zadanie, które czeka system w najbliższym czasie. Ich organizacja będzie polegała na spełnieniu określonych wymagań kadrowych i infrastrukturalnych. Okresowa ewaluacja będzie polegać na mierzeniu efektywności oraz bezpieczeństwa leczenia w tych jednostkach tak jak to się dzieje w wielu krajach. Zatem nie uznaniowość a faktyczne przygotowanie merytoryczne i organizacyjne będzie kluczowe w wyborze takich placówek. Będą one jednocześnie zobowiązane do raportowania wyników leczenia i poważnych zdarzeń niepożądanych.

Zadaniem tych placówek zwanych unitami, będzie także ścisła współpraca z siecią jednostek terenowych świadcząc konsultacje w zakresie odpowiedniej selekcji chorych do leczenia na odpowiednich poziomach referencyjności.  Połączenie placówek odpowiednimi formami umów cywilno – prawnych pozwoli na skoordynowane kierowanie ruchem chorych w systemie. Umowy nie tylko wyznaczą kierunek działań, ale również określą zadania i czas ich realizacji stojący przed realizatorami tych procesów.

Zatem sporo wyzwań przed organizatorami i wykonawcami opieki onkologicznej lecz projekty Narodowej Strategii Onkologicznej i Krajowej Sieci Onkologicznej jeśli będą właściwie realizowane dają nadzieję na zmianę w statystykach epidemiologicznych polskiej onkologii oraz efektywności kosztowej diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory ginekologiczne.”

prof. dr hab. n.med. Mariusz Bidziński

Przeczytaj również:

World Cancer Day z perspektywy czerniaka

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Układ moczowo – płciowy

Rak pęcherza – zmiana praktyki i nowy standard leczenia? To możliwe

Aktualności

ESMO Breast23 dzień drugi i polskie akcenty

Rak piersi

Immunoterapia w raku piersi – ESMO23

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.