Układ moczowo – płciowy

Enfortumab wedotyny daje przełom w leczeniu raka dróg moczowych – zmiana wytycznych po 40. latach

Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab (EV+P) to nowy standard postępowania w pierwszej linii zaawansowanego raka urotelialnego. W opublikowanej w Annals of Oncology aktualizacji wytycznych ESMO dotyczących postępowania w raku urotelialnym nastąpiła zmiana standardu postępowania po raz pierwszy od 40 lat.

Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab – Standard of care

Po ubiegłorocznej prezentacji wyników leczenia tej choroby na Kongresie ESMO, kwestią czasu była aktualizacja obowiązującego standardu, do którego porównywano łączoną terapię EV+P i która okazała się znacznie skuteczniejsza. Właśnie się dokonała. ESMO zmieniło swoje wytyczne aktualizując postepowanie w I linii leczenia o dużo skuteczniejsze schematy łączonych terapii.

Najważniejsze zmiany w wytycznych:

  • Aktualizacja wytycznych ESMO dotyczących praktyki klinicznej dotyczy postępów w terapii pierwszego rzutu zaawansowanego raka nabłonka dróg moczowych.
  • Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab (EV+P) to nowy standard leczenia w pierwszej linii zaawansowanego raka urotelialnego
  • Niwolumab–cisplatyna–gemcytabina lub chemioterapia na bazie platyny i awelumab podtrzymujący stanowią alternatywę, jeśli EV+P nie jest możliwa.

Zdecydowana większość pacjentów może otrzymać EV+P niezależnie od tego, czy kwalifikują się do platyny. Podgrupy pacjentów (np. pacjenci z przeciwwskazaniami do stosowania pembrolizumabu lub niewyrównaną cukrzycą) nie kwalifikują się do leczenia EV+P i należy rozważyć alternatywne metody, takie jak chemioterapia na bazie platyny.

Zalecenia z wytycznych ESMO

  • Zaleca się EV+P jako preferowaną terapię pierwszego rzutu w przypadku zaawansowanego lub przerzutowego raka nabłonka dróg moczowych, niezależnie od kwalifikacji do platyny [I, A; Zatwierdzony przez FDA; niezatwierdzony przez EMA].
  • Po progresji na EV+P można zalecić standardową ChT opartą na platynie bez leczenia podtrzymującego awelumabem u niewyselekcjonowanych pacjentów lub erdafitynibem w wybranych guzach ze zmienionym FGFR [IV, B].
  • Nie zaleca się ponownego podejmowania leczenia ICI z użyciem jednego środka bez dalszych dowodów [V, D].
  • Pacjenci, którzy nie mogą otrzymać EV+P, powinni być leczeni niwolumabem w skojarzeniu z maksymalnie sześcioma cyklami leczenia gemcytabiną z cisplatyną (jeżeli kwalifikują się wyłącznie do leczenia cisplatyną) [I, A] (w oczekiwaniu na decyzję FDA i EMA) lub maksymalnie sześcioma cyklami leczenia chemioterapią na bazie platyny (gemcytabina plus cisplatyna lub karboplatyna) [I, A], a następnie awelumab w leczeniu podtrzymującym (w przypadku guzów niezaawansowanych) [I, A; Skala ESMO-Magnitude of Clinical Benefit Scale (ESMO-MCBS) wersja 1.1, wynik: 4].

całe wytyczne dostępne https://www.annalsofoncology.org/article/S0923-7534(24)00075-9/fulltext

źródło:

ESMO Clinical Practice Guideline interim update on first-line therapy in advanced urothelial carcinoma. T. Powles – DOI:https://doi.org/10.1016/j.annonc.2024.03.001

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Najnowsze doniesienia z ASCO GI23 omawia prof. Barbara Radecka

Aktualności

Kongresy narządowe ASCO okiem polskich ekspertów.

Aktualności

Adjuwantowa immunoterapia z pozytywną rekomendacją AOTMiT

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.