Układ moczowo – płciowy

Rak pęcherza – zmiana praktyki klinicznej zaprezentowana na ESMO2023

Enfortumab wedotyny w połączeniu z pembrolizumabem niemalże podwaja PFS i OS w raku pęcherza moczowego. Kolejne badanie na ESMO w Madrycie, które zmienia praktykę kliniczną. Owacja na stojąco na koniec prezentacji

Badanie zmieniające bieg historii

Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab poprawił wyniki przeżycia, w porównaniu z chemioterapią, u pacjentów z nieleczonym wcześniej, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem pęcherza moczowego. Takie dane przedstawiono na Kongresie ESMO 2023.

Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab prawie podwoił medianę przeżycia wolnego od progresji (PFS) i przeżycia całkowitego (OS) w tym badaniu EV-302/KEYNOTE-A39, badaniu fazy III.

To pierwszy raz, kiedy udało nam się pokonać chemioterapię w pierwszej linii leczenia pod względem przeżycia całkowitego, pomimo wielu wcześniejszych prób – powiedział prezentujący badanie Thomas B. Powles, MD, z Barts Cancer Institute przy Queen Mary University of London

Dr Powles i jego współpracownicy porównali enfortumab wedotyny w połączeniu z pembrolizumabem z chemioterapią w badaniu EV-302/KEYNOTE-A39 (identyfikator ClinicalTrials.gov: NCT04223856).

Badanie objęło 886 pacjentów z nieleczonym wcześniej, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem urotelialnym. Zostali oni losowo przydzieleni do otrzymania albo enfortumabu wedotyny i pembrolizumabu (n=442), albo chemioterapii (n=444). Charakterystyki wyjściowe były ogólnie dobrze zrównoważone między grupami.

Enfortumab wedotyny podawano w dawce 1,25 mg/kg w dniach 1 i 8 każdego cyklu trzytygodniowego, bez maksymalnej liczby cykli. Pembrolizumab podawano w dawce 200 mg w dniu 1 do 35 cykli.

Chemioterapia składała się z gemcytabiny plus cisplatyny lub karboplatyny, podawanych do 6 cykli. Pacjenci byli leczeni do osiągnięcia maksymalnej liczby cykli lub do progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności.

Rak pęcherza z enfortumabem wedotyny – wyniki leczenia

Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab wiązał się z 55%-owym zmniejszeniem ryzyka progresji lub zgonu i 53%-owym zmniejszeniem ryzyka zgonu.

Mediana PFS wynosiła 12,5 miesiąca w ramieniu enfortumab wedotyny plus pembrolizumab i 6,3 miesiąca w ramieniu z chemioterapią (współczynnik ryzyka [HR], 0,45; 95% CI, 0,38-0,54; P <.00001).

rak pęcherza PFS

Korzyść z PFS z enfortumab wedotyny i pembrolizumab była widoczna we wszystkich wcześniej określonych podgrupach.

Mediana OS wynosiła 31,5 miesiąca u chorych leczonych enfortumabem wedotyny plus pembrolizumab i 16,1 miesiąca z chemioterapią (HR, 0,47; 95% CI, 0,38-0,58; P <.00001).

rak pęcherza OS

Korzyść z OS z enfortumabu wedotyny i pembrolizumabu była widoczna we wszystkich określonych podgrupach. Korzyść ta była obserwowana niezależnie od kwalifikowalności do cisplatyny lub ekspresji PD-L1, jak zauważył dr Powles.

Bepieczeństwo enfortumabu wedotyny

Odsetek zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem stopnia 3 lub wyższego (TRAEs) wynosił 55,9% w grupie otrzymującej enfortumab wedotyny-pembrolizumab i 69,5% w grupie otrzymującej chemioterapię. Najczęstszymi TRAEs stopnia 3 lub wyższego w grupie otrzymującej chemioterapię były anemia (31,4%), neutropenia (30,0%) i małopłytkowość (19,4%).

Najczęstszymi TRAEs stopnia 3 lub wyższego związanymi z enfortumabem wedotyny i pembrolizumabme były plamisto-grudkowa wysypka (7,7%), neutropenia (4,8%), obwodowa neuropatia czuciowa (3,6%), biegunka (3,6%), anemia (3,4%) i zmęczenie (3,0%).

W każdej grupie wystąpiły po 4 śmiertelne TRAEs.

Te wyniki ustawiają enfortumab wedotyny jako standard opieki w tej chorobie – podsumował dr Powles

Dyskutant w sesji, Andrea Apolo, MD, z National Institutes of Health w Bethesda, Maryland, podzieliła to zdanie i nazwała wyniki tego badania „monumentalnymi”.

Na wyniki tego badania czekano długo, ponieważ od ponad dwudziestu lat chemioterapia oparta na platynie jest standardem leczenia. To bardzo ekscytujące, że zidentyfikowaliśmy kombinację terapii, która pod względem OS przewyższa chemioterapię. Enfortumab wedotyny plus pembrolizumab prawie podwoił medianę przeżycia całkowitego, osiągając 31,5 miesiąca, czyniąc to nowym standardem opieki dla pacjentów. Dane dotyczące enfortumabu wedotyny i pembrolizumabu są szczególnie imponujące, to połączenie z pewnością stanie się nowym standardem leczenia raka w tej grupie pacjentów – powiedziała Apolo

Na zakończenie prezentacji dr. Powles’a wypełniona po brzegi onkologami z całego świata sala zaprezentowała standing ovation. Doceniając znakomite wyniki badania i zmianę standardu leczenia dla pacjentów z rakiem pęcherza po ponad dwóch dekadach. O możliwej zmianie standardu leczenia pisaliśmy już wcześniej w tym artykule

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

źródło:

Powles TB, Perez-Valderrama B, Gupta S, et al. EV-302/KEYNOTE-A39: Open-label, randomized phase III study of enfortumab vedotin in combination with pembrolizumab (EV+P) vs chemotherapy (chemo) in previously untreated locally advanced metastatic urothelial carcinoma (la/mUC). Presented at ESMO Congress 2023. Oct. 20-24, 2023. Madrid, Spain. Abstract LBA6.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Immunoterapia szansą dla pacjentów z rakiem jelita grubego.

Rak piersi

Diagnoza raka piersi to nie wyrok, to początek leczenia

Płuca i klatka piersiowa

Światowy Dzień Raka Płuca- od czujności, przez kompleksową diagnostykę po skuteczne leczenie

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.