Układ moczowo – płciowy

Rak pęcherza – zmiana praktyki i nowy standard leczenia? To możliwe

Terapia skojarzona pembrolizumab z enfortumabem vedotin zastosowana w I linii leczenia znacząco poprawia przeżycie całkowite i przeżycie wolne od progresji u pacjentów z rakiem pęcherza moczowego. To wstępne wyniki badaniu 3 fazy KEYNOTE-A39/EV-302

Astellas Pharma i Seagen ogłosiły pozytywne wyniki badania klinicznego fazy 3 EV-302 (znanego również jako KEYNOTE-A39), w którym terapia enfortumab vedotin-ejfv w skojarzeniu z pembrolizumab porównywana jest z chemioterapią u pacjentów z wcześniej nieleczonym, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem nabłonka dróg moczowych (la/mUC), postacią raka pęcherza moczowego, który rozprzestrzenił się na otaczające narządy, mięśnie lub inne części ciała. 

Do badania włączono pacjentów z wcześniej nieleczonym la/mUC, którzy kwalifikowali się do chemioterapii zawierającej cisplatynę lub karboplatynę niezależnie od statusu PD-L1.

Rak pęcherza – poprawa wyników

W badaniu EV-302 osiągnięto oba założone główne punkty końcowe, tj. poprawa przeżycia całkowitego (OS) i przeżycia wolnego od progresji (PFS) w porównaniu z chemioterapią. 

Odczyt danych pokazał, że OS przekroczył wcześniej określoną granicę skuteczności w analizie okresowej. Wyniki dotyczące bezpieczeństwa tego skojarzenia są zgodne z wynikami stosowania enfortumabu vedotin w skojarzeniu z pembrolizumabem, opisanymi wcześniej u pacjentów z la/mUC niekwalifikujących się do leczenia cisplatyną.

Co roku na całym świecie odnotowuje się ponad dwieście tysięcy zgonów z powodu raka urotelialnego, co czyni go główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności. Podstawowe wyniki badania EV-302 są zachęcające dla pacjentów z zaawansowanym rakiem urotelialnym, który jest agresywny i wiąże się z wyniszczającymi skutkamiThomas Powles, MRCP, MD, profesor onkologii układu moczowo-płciowego na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie; Główny badacz EV-302

Zapowiedź publikacji wyników

Badanie EV-302 jest otwartym, randomizowanym, kontrolowanym badaniem III fazy, oceniającym enfortumab vedotin w skojarzeniu z pembrolizumabem w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z wcześniej nieleczonym la/mUC. W tym badaniu pacjentów losowo przydzielono do grupy otrzymującej enfortumab vedotin w skojarzeniu z pembrolizumabem lub do grupy otrzymującej chemioterapię. Podwójnymi głównymi punktami końcowymi tego badania są OS i PFS według RECIST wersja 1.1, sporządzone w oparciu o zaślepioną niezależną centralną ocenę (BICR). Szczegółowe informacje zostaną podane na nadchodzącym kongresie naukowym.

Badanie EV-302 ma służyć jako podstawa do składania wniosków na całym świecie oraz jako badanie potwierdzające w celu przyspieszonego zatwierdzenia tego połączenia w USA. W kwietniu 2023 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała przyspieszoną rejestrację takiej terapii łączonej w leczeniu dorosłych pacjentów z la/mUC, którzy nie kwalifikują się do chemioterapii zawierającej cisplatynę na podstawie wyników badania EV -103.

Ahsan Arozullah, dyrektor ds. rozwoju onkologii, Astellas

Jesteśmy podekscytowani, że najważniejsze wyniki badania EV-302 wykazały, że skojarzenie enfortumabu vedotin i pembrolizumabu poprawiło podwójne główne punkty końcowe, czyli OS i PFS. Pacjenci cierpiący na raka nabłonka dróg moczowych z przerzutami pilnie potrzebują dodatkowych opcji leczenia, a to skojarzenie ma potencjał do podniesienia standardu opieki. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim pacjentom, którzy wzięli udział w tym badaniu.

Roger Dansey, prezes ds. badań i rozwoju, Seagen

To badanie może zmienić praktykę i zaoferować nowy standard leczenia w pierwszej linii raka pęcherza moczowego z przerzutami. Z niecierpliwością czekamy na przedstawienie wyników na nadchodzącej konferencji medycznej i dyskusję z organami regulacyjnymi, aby udostępnić ten lek pacjentom jako możliwie najszybciej.

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

źródło: mat. prasowe

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Sotorasyb z panitumumabem nowym standardem leczenia raka jelita grubego z przerzutami

Przewód pokarmowy

Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka

Aktualności

Anna Kupiecka: Profilaktyka to priorytet, ale musimy też zadbać o kobiety, które już chorują

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.