Aktualności

OATD-02 kandydat na polski lek przeciwnowotworowy podany pierwszemu pacjentowi

Molecure S.A firma biotechnologiczna poinformowała o kolejnym kroku rozwojowym leku OATD-02. Jest to innowacyjny pierwszy w swojej klasie podwójny inhibitor arginazy rozwijany w leczeniu nowotworów.

Spółka Molecure S.A. firma biotechnologiczna odkrywająca i rozwijająca leki do etapu klinicznego, poinformowała dziś o podaniu OATD-02 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicznego fazy I jako monoterapii w leczeniu zaawansowanych guzów litych.

Badanie kliniczne I fazy jest otwartym, wieloośrodkowym badaniem typu „first in human” z rosnącą dawką w celu oceny bezpieczeństwa, tolerancji, aktywności przeciwnowotworowej i ustalenia maksymalnej tolerowanej dawki OATD-02. Badanie jest prowadzone w 3 ośrodkach w Polsce i obejmie maksymalnie 40 pacjentów z wybranymi zaawansowanymi i przerzutowymi guzami litymi, w tym rakiem jelita grubego, rakiem jajnika, rakiem trzustki lub rakiem nerkowokomórkowym.

Pierwsze podanie OATD-02 pacjentowi to dla naszej firmy historyczny moment. Bardzo cieszymy się z faktu, że już druga odkryta przez nas cząsteczka przeszła do etapu badań klinicznych. Terapie onkologiczne to istotna i wciąż niezaspokojona potrzeba medyczna, dlatego jest dla nas bardzo ważne, że badanie kliniczne OATD-02 już w tak wczesnej fazie będzie przeprowadzone w Polsce z udziałem polskich pacjentów. Jesteśmy dumni, że dzięki pracy naszych naukowców pacjenci w Polsce zyskają dostęp do innowacyjnej terapii, która ma szansę im pomóc” – mówi Marcin Szumowski, Prezes Zarządu i Chief Executive Officer Molecure S.A.

Informacje o OATD-02 (immunoonkologia) 

OATD-02 jest rozwijany przez Molecure jako potencjalna nowa terapia dla wielu guzów litych. Jest to pierwszy i jedyny podwójnie działający inhibitor arginazy w rozwoju dla leczenia raka, zaangażowany zarówno w odporność guza jak i metabolizm. Arginaza 1 (ARG1) i Arginaza 2 (ARG2) są potwierdzonymi celami, które zostały znalezione w różnych typach guzów, gdzie ich zwiększona aktywność koreluje z bardziej zaawansowaną chorobą i gorszym rokowaniem klinicznym ze względu na zmniejszony poziom argininy.

OATD-02 to pierwszy i jedyny na świecie podwójny inhibitor arginazy rozwijany w leczeniu guzów litych. Ten nowy kandydat na lek został zaprojektowany w celu poprawy wyników leczenia pacjentów onkologicznych, również w zaawansowanym stadium choroby, dzięki aktywacji odpowiedzi immunologicznej w obrębie immunosupresyjnego środowiska guza. Z niecierpliwością czekamy na wstępne dane z fazy “first in human”, które możemy otrzymać nawet pod koniec 2023 roku.” – mówi Dr Samson Fung, Chief Medical Officer Molecure S.A.

Najbardziej zaawansowanym kandydatem na lek opracowanym przez Molecure jest OATD-01, pierwszy w klasie podwójny inhibitor chitynaz do zastosowania w leczeniu chorób śródmiąższowych płuc, takich jak sarkoidoza i idiopatyczne włóknienie płuc, który jest gotowy do wejścia do II fazy badań klinicznych. Rozpoczęcie badania II fazy u pacjentów z sarkoidozą spodziewane jest w 2023 roku.

Drugim kandydatem na lek jest OATD-02, doustny, selektywny, pierwszy w klasie, podwójny inhibitor arginazy (ARG1 i ARG2) do zastosowania w leczeniu nowotworów, który jest w I fazie badania klinicznego.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

FDA zatwierdziła sacytuzumab gowitekan do leczenia HR+/HER2–  raka piersi z przerzutami

Płuca i klatka piersiowa

Adjuwantowy alektynib przełomem w ALK+ NDRP

Płuca i klatka piersiowa

Immunoterapia po 6 latach wciąż z korzyścią w zakresie OS u chorych na NDRP

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.