Przewód pokarmowy

Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka

Operacja bariatryczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwory, wręcz odwrotnie – zmniejsza je. Otyłość jest jednym z najgroźniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów złośliwych, na co wskazuje wiele badań  – prof. Mariusz Wyleżoł z wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Chirurgia bariatryczna polega na zmniejszeniu objętości żołądka, co uzyskuje się różnymi metodami. Zabieg ten nie wymaga usunięcia części żołądka, jak się często uważa. W połączeniu z innymi metodami, np. farmakoterapią, powoduje on chudnięcie pacjenta, co ma kluczowe znaczenie dla stanu jego zdrowia, w tym również dla ryzyka zachorowania na nowotwory.

Powstało wiele teorii tłumaczących, jaki jest tego mechanizm – najczęściej wskazuje się na przewlekły proces zapalny w organizmie, który sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych. Tkanka tłuszczowa sprzyja też niekorzystnym zmianom hormonalnym. W jamie brzusznej powoduje też nadciśnienie, poza tym rozwija się choroba refluksowa, która może doprowadzić do rozwoju raka przełyku.

Otyłość czynnikiem ryzyka

Otyłość zwiększa również ryzyko innych nowotworów, takich jak rak trzustki, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego czy trzonu macicy u kobiety. Z przytoczonych przez specjalistę danych brytyjskiego Cancer Research UK wynika, że spośród 1000 kobiet na nowotwór złośliwy zachorują 194 panie z prawidłową masą ciała oraz 274 z chorobą otyłościową, czyli o 41 proc. więcej.

U osób z otyłością częściej się zdarza, że choroba nowotworowa wykrywana jest później, na bardziej już zaawansowanym etapie rozwoju. – Wynika to z tego, że na skutek nadmiaru tkanki tłuszczowej nowotwór trudniej jest diagnozować, zarówno podczas badań obrazowych, jak też operacji – wyjaśnia prof. Mariusz Wyleżoł.

Choroba otyłościowa powoduje liczne powikłania w postaci wielu innych groźnych chorób, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości uważa, że nie ma chorych na otyłość bez powikłań, są tylko niewystarczająco jeszcze zbadani i dotyczy to również choroby nowotworowej.

Operacja bariatryczna na ratunek

Przekonuje, że chirurgia bariatryczna jest jedyną skuteczną metodą leczenia chorych na otyłość olbrzymią w obserwacjach odległych.

W zależności od poszczególnych badań może ona zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory od 30 do nawet 80 proc. – prof. Wyleżoł

Zaznacza, że operacje te nie polegają tylko na zmniejszeniu objętości żołądka, gdyż powodują również korzystne zmiany hormonalne w organizmie. Skutkiem tego jest mniejszy apetyt, co pozwala lepiej kontrolować dietę.

– Operacja bariatryczna nie zwiększa zatem ryzyka zachorowania na nowotwory, jest wręcz odwrotnie. Jeśli po operacji pacjent zachoruje na nowotwór, to raczej zaczął się on rozwijać jeszcze przed jej wykonaniem – zapewnia prof. Mariusz Wyleżoł.

źródło: PAP/ Z. Wojtasiński

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

Aktualności

Anna Kupiecka: Profilaktyka to priorytet, ale musimy też zadbać o kobiety, które już chorują

Doniesienia naukowe

ESMO23 w Madrycie – dzień pierwszy Kongresu

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.