Układ moczowo – płciowy

#WorldCancerDay w kontekście uroonkologii

Profesor Jakub Kucharz z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie dał się namówić na krótka rozmowę w kontekście #WorldCancerDay. W krótkiej rozmowie możemy zapoznać się z rekomendacjami Pana Profesora, w jaki sposób można wyrównać szansę (#CloseTheCareGap) chorym na nowotwory układu moczowo-płciowego.

Onkonews: Jak wypełnić lukę diagnostyczną? Na co trzeba zwrócić uwagę w
kontekście profilaktyki nowotworów układu moczowo-płciowego?

Jakub Kucharz: Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę samym pacjentom na baczne obserwowanie swojego ciała i nie lekceważenie objawów. W przypadku nowotworów nerki czy pęcherza moczowego objawem alarmowym może być krwiomocz i w zasadzie w każdym przypadku jego wystąpienie powinno prowadzić do konsultacji lekarskiej oraz weryfikacji przyczyny. 

Jak chodzi o nowotwory jądra, czyli najczęstsze nowotwory złośliwe występujące u młodych mężczyzn uwagę należy zwrócić na samobadanie jąder oraz przełamanie bariery wstydu przed zgłoszeniem się do lekarza.  W kontekście profilaktyki – najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu (główny czynnik ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego), zatem profilaktyka powinna być nakierowana na walkę z tym nałogiem.

Onkonews: Jak wyrównać szansę na możliwie najskuteczniejsze leczenie dla
polskich pacjentów chorujących na nowotwory urologiczne?

W zakresie dostępu do nowoczesnych terapii widzimy bardzo wyraźny postęp. W 2022 roku całkowitej zmianie uległ program lekowy B.10 (leczenie raka nerki), dzięki czemu możemy leczyć w sposób nowoczesny. W programie brakuje jeszcze skojarzenia leków antyangiogennych z immunoterapią w pierwszej linii leczenia. Nowością jest także program lekowy dla chorych na przerzutowego raka urotelialnego pozwalający na zastosowanie podtrzymującej immunoterapii u pacjentów, u których chemioterapią uzyskano tzw. kontrolę choroby. Wkrótce planowane są także szerokie zmiany w programie lekowym dla chorych na raka gruczołu krokowego. Bardzo istotne jest, aby zmiany we wspomnianych programach były dokonywane na bieżąco, wraz z pojawianiem się nowych terapii o udowodnionej skuteczności, a także w porozumieniu z ekspertami. 

Onkonews: Co należałoby zmienić w organizacji opieki onkologicznej, aby
zlikwidować niedoskonałości systemowe organizacji diagnostyki i
leczenia nowotworów w kontekście nowotworów układu moczowo-płciowego?

Myślę, że biorąc pod uwagę bardzo dynamiczny postęp w onkologii, coraz bardziej wyszukane metody diagnostyczne oraz terapeutyczne a także konieczność odpowiedniego skoordynowania działań przyszłość opieki onkologicznej to zespoły narządowe tzw. „unity”, gdzie specjaliści różnych dziedzin wspólnie ustalają optymalną sekwencję postępowania dla danego pacjenta. Istotna jest także współpraca ośrodków referencyjnych tj. uniwersyteckich i naukowo-badawczych z jednostkami satelitarnymi.

#WorldCancerDay #CloseTheCareGap

Przeczytaj również:

World Cancer Day z perspektywy czerniaka

#WorldCancerDay okiem ginekologa

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Nowe możliwości leczenia raka dróg żółciowych – szansą dla pacjentów!

Przewód pokarmowy

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

Aktualności

„WIZYTA JELITA” na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.