Aktualności

A. Niedzielski : szczepienia przeciw HPV od 1 czerwca

1 czerwca, rozpoczną się powszechne, dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV wśród nastolatków – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

W Polsce, każdego roku, blisko 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Poza rakiem szyjki macicy wirus HPV jest jednym z czynników powodujących także raka odbytu, gardła, sromu, pochwy, prącia, czy nawracające brodawczaki górnych dróg oddechowych.

Od 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV dedykowane dla dzieci w wieku 12 i 13 lat, co ważne dla dzieci obu płci

Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek – dodał Niedzielski.

Co do tego, jaką szczepionką będzie realizowany program profilaktyki HPV jeszcze nie wiemy. Na rynku dostępne są szczepionki: 2-walentana i 9-walentna. Na bazie obecnie realizowanych programów szczepień, ostateczna decyzja Ministerstwa będzie rozstrzygała się pomiędzy szczepionkami dwu i 9-walentną. Więcej o programie szczepień pisaliśmy tutaj:

Zarówno WHO jak i AOTMiT, oceniają, że obie dopuszczone do obrotu szczepionki przeciw HPV, są zalecane zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Są równie skuteczne w profilaktyce przed najbardziej onkogennymi typami wirusa HPV (16 i 18). Obecnie, większość krajów Unii decyduje się jednak na szczepienia szczepionką 9-walentną. Taką decyzję w ostatnim czasie podjęła między innymi Litwa.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Pembrolizumab dodany do chemioterapii zapewnia trwałe korzyści w leczeniu zaawansowanego raka przełyku.

Nowotwory ginekologiczne

ASCO2023: Potwierdzone korzyści z dodania pembrolizumabu do chemioterapii w pierwszej linii leczenia raka szyjki macicy.

Rak piersi

Co wiemy o raku piersi HER2 low?

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.