Płuca i klatka piersiowa

Neoadjuwantowy niwolumab z chemioterapią zatwierdzony przez KE w resekcyjnym NDRP PD-L1+

Niwolumab w skojarzeniu z chemioterapią opartą na związkach platyny pierwszą i jedyną opcją leczenia opartą na immunoterapii zatwierdzoną przez Komisję Europejską (KE) do leczenia neoadjuwantowego u chorych na resekcyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca(NDRP) z wysokim ryzykiem nawrotu i ekspresją PD-L1 w komórkach nowotworowych co najmniej 1%.

Decyzja regulacyjna była poparta danymi z badania fazy 3 CheckMate 816, które wykazało, że niwolumab w skojarzeniu z chemioterapią powodował statystycznie i klinicznie istotną poprawę przeżycia wolnego od zdarzeń (EFS) i całkowitej odpowiedzi patologicznej (pCR) w porównaniu z neoadjuwantem z wykorzystaniem samej chemioterapii.

Wyniki neoadjuwantowego niwolumabu z chemioterapią

Mediana EFS dla pacjentów z ramienia niwolumabu wyniosła 31,6 miesiąca w porównaniu z 20,8 miesiąca dla pacjentów leczonych samą chemioterapią (HR, 0,63; 97,38% CI, 0,43-0,91; p = 0,0052). 

Dodatkowo, odsetek pCR wyniósł 24% dla niwolumabu/chemioterapii w porównaniu z 2,2% dla samej chemioterapii (HR, 13,9; 99% CI, 3,49-55,75; p < 0,0001). 

Ponadto niwolumab/chemioterapia doprowadziły do ​​43% zmniejszenia ryzyka zgonu w porównaniu z samą chemioterapią (HR, 0,57; 99,67% CI, 0,30-1,07).

Chociaż u niektórych pacjentów z resekcyjnym NDRP możliwe jest wyleczenie chirurgiczne, około 30% do 55% pacjentów, którym usunięto guzy, ostatecznie będzie miało nawrót choroby i umrze w jej następstwie. Stwarza to silną potrzebę opcji leczenia wykraczających poza operację, które może pomóc w zapobieganiu nawrotom.  – stwierdził w Nicolas Girard, profesor onkologii klatki piersiowej w Institut Curie i Paris Saclay University – Nie można przecenić znaczenia dopuszczenia niwolumabu w skojarzeniu z chemioterapią w UE do leczenia części pacjentów z NDRP bez przerzutów. Ta opcja jest szansą na zmianę sposobu leczenia ich nowotworu i oferuje rozwiązanie, które może zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu po operacji.

Bezpieczeństwo leczenia

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zbiorcze dane dotyczące pacjentów z różnymi typami nowotworów leczonych niwolumabem w skojarzeniu z chemioterapią (n = 1268) najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi u co najmniej 10% pacjentów obejmowały nudności (51%), neuropatię obwodową (39%), zmęczenie (39%), biegunka (33%), zmniejszenie apetytu (33%), zaparcie (31%), wymioty (27%), zapalenie jamy ustnej (22%), ból brzucha (21%), wysypka (18%), gorączka (17%), bóle mięśniowo-szkieletowe (16%), kaszel (13%), obrzęki, w tym obrzęki obwodowe (12%) i hipoalbuminemia (11%).

Wcześniej, w marcu 2022 r., FDA zatwierdziła niwolumab w połączeniu z podwójną chemioterapią platyną u dorosłych pacjentów z resekcyjnym NSCLC w leczeniu neoadiuwantowym na podstawie danych z CheckMate 816. 

Ta decyzja oznacza czwarty typ nowotworu, w przypadku którego schematy leczenia oparte na niwolumabie zostały zatwierdzone do stosowania we wcześniejszych stadiach raka w Unii Europejskiej, po czerniaku, raku połączenia przełykowo-żołądkowo-przełykowego i raku urotelialnym.

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

Amiwantamab plus chemioterapia uznane za nowy standard dla NDRP z insercjami w egzonie 20 genu EGFR.

Doniesienia naukowe

ESMO23 w Madrycie – dzień pierwszy Kongresu

Płuca i klatka piersiowa

FDA zatwierdziła pembrolizumab w leczeniu uzupełniającym NDRP

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.