Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podjęła pozytywne stanowisko w sprawie refundacji pembrolizumabu dla pacjentek z rakiem szyjki macicy. Terapia jest przeznaczona dla pacjentek z przetrwałym, nawrotowym i przerzutowym rakiem szyjki macicy. To wielka nadzieja dla wszystkich kobiet zmagających się z tą chorobą, które obecnie nie mają dostępu do nowoczesnego i skutecznego leczenia.
Rak szyjki macicy zabójcą polek
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów kobiecych. W Polsce z jego powodu umiera ponad 2 tysiące pacjentek rocznie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak szyjki macicy jest trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie – w 2020 r. zdiagnozowano ponad 600 tys. nowych przypadków i ponad 340 tys. zgonów z powodu tego nowotworu. Polska należy do krajów z jednym z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy wśród państw Unii Europejskiej. To od lat nierozwiązany problem epidemiologiczny.
Kluczową rolę w rozwoju raka szyjki macicy odgrywa zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W większości krajów na świecie udało się znacząco zredukować liczbę przypadków raka szyjki macicy poprzez powszechny i bezpłatny dostęp do szczepionki przeciwko temu wirusowi. Polska jako ostatni kraj w Unii Europejskiej w 2023 r. wprowadziła taką możliwość, ale tylko dla dzieci w wieku 12 i 13 lat.
Skuteczniejsze leczenie raka szyjki macicy jest możliwe
Leczenie pacjentek, u których już zdiagnozowano nowotwór jest zależne od stadium choroby, podtypu raka oraz obecności przerzutów. Pacjentki z przetrwałym, nawracającym lub przerzutowym rakiem szyjki macicy stanowią populację, której potrzeby medyczne nie są w Polsce zaspokojone.
Oceniana przez Radę Przejrzystości terapia pembrolizumabem w badaniach wykazała znaczące korzyści w postaci redukcji ryzyka zgonu i progresji choroby u tej grupy pacjentek, co potwierdzają klinicyści.
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej w ramach swojego wsparcia dla podopiecznych prowadzi konsultacje psychologiczne dla wszystkich pacjentek z nowotworami ginekologicznymi. Wśród nich są pacjentki z rakiem szyjki macicy, którym bardzo trudno jest pogodzić się z chorobą oraz wyzwaniami życia codziennego.
– Świat osoby, która otrzymuje diagnozę onkologiczną staje na głowie. Chorowanie na raka to wieczne czekanie. W momencie rozpoczęcia leczenia, często doświadczane jest poczucie ulgi. Często na tym etapie pacjentki szukają pomocy w grupach wsparcia, fundacjach,
u psychoonkologa. Chcą podzielić się swoimi obawami, usłyszeć dobrze zakończone historie. Łatwiej jest przechodzić chorobę nowotworową, gdy jest się otoczoną osobami wspierającymi. Nie należy zapominać, że diagnoza onkologiczna zostaje w pamięci człowieka na wiele lat, jak nie na zawsze. Z tego powodu, że często pomoc psychologiczna jest nieocenionym wsparciem długo po tym, gdy dana osoba zakończyła leczenie – mówi Agnieszka Blanka Snarska, psycholożka współpracująca z Fundacją OnkoCafe – Razem Lepiej.