Aktualności

Europejska Inicjatywa Obrazowania Raka – inauguracja

23 stycznia 2023 w Brukseli zainaugurowano europejską inicjatywę obrazowania raka. Jej celem jest wsparcie podmiotów opieki zdrowotnej, instytutów badawczych i innowatorów w jak najlepszym wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na danych w zakresie leczenia nowotworów i opieki onkologicznej.

Jest ona sztandarowym projektem europejskiego planu walki z rakiem. Będzie ona zmierzać do stworzenia infrastruktury cyfrowej, łączącej zasoby i bazy danych z obrazowania raka w całej UE. Jednocześnie zapewniając przy tym przestrzeganie wysokich standardów etycznych, a także  dbałość o bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych. Dzięki temu inicjatywy na szczeblu unijnym i krajowym uzyskają dostęp do danych z obrazowania oraz innych istotnych danych dotyczących zdrowia.

Inicjatywa Obrazowania Raka – założenia

Inicjatywa Obrazowania Raka  angażując nowoczesne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony danych osobowych przyniesie wiele korzyści na polu naukowym. Stanie się szansą na dobór skutecznego leczenia. Naukowcy, uzyskają dzięki niej dostęp do większej liczby wysokiej jakości danych, które będą mogli wykorzystać. I dzięki niej rozszerzyć  badania i pogłębić wiedzę na temat choroby. Innowatorzy będą mogli przygotowywać i testować rozwiązania w zakresie opieki onkologicznej oparte na rzetelnych i rzeczywistych danych. Opracowane w ten sposób rozwiązania umożliwią natomiast podejmowanie nie tylko szybszych, ale również bardziej precyzyjnych decyzji terapeutycznych lekarzom. To z kolei przyniesie realne korzyści pacjentom onkologicznym. Swój udział w projekcie będą mieć również obywatele. Wyrażając zgodę na udostępnienie generowanych przez nich danych wzbogacą źródło zbiorów danych dotyczących zdrowia.

Sztuczna inteligencja (AI) w służbie ochrony zdrowia

Transgraniczna, interoperacyjna i bezpieczna infrastruktura, przyspieszy innowacje w dziedzinie badań medycznych. Możliwe będzie między innymi szkolenie sztucznej inteligencji (AI) na dużym, ustandaryzowany i w pełni zgodny z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) zbiorze danych. Rozwiązanie to pozwoli na rozwój innowacyjnych narzędzi, które przyspieszą diagnozę nowotworów i zapewnią lepszą spersonalizowaną opiekę pacjentom onkologicznym.

Inicjatywa dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii cyfrowych przyczyni się do postępów w badaniach naukowych oraz rozwoju opieki zdrowotnej.

Przy projektowaniu infrastruktury współpracowały będą duże europejskie organizacje badawcze, instytucje i przedsiębiorstwa, zapewniając europejskim lekarzom, naukowcom i innowatorom dostęp do dużych ilości danych z obrazowania raka, wspierających testowanie i opracowywanie narzędzi medycyny spersonalizowanej, rozwojowi diagnostyki i leczenia nowotworów.

Inicjatywa wesprze tworzenie nowych oraz interoperacyjność istniejących zbiorów danych dotyczących obrazowania raka zgodnie z europejską strategią w zakresie danych.

Oczekuje się, że po dzisiejszym uruchomieniu europejskiej inicjatywy dotyczącej obrazowania raka obejmującej dwa projekty, projekt EUCAIM i ośrodek testowo-doświadczalny w dziedzinie AI w zakresie zdrowia (TEF-Health), do grudnia 2023 r. ukończony zostanie projekt ogólnoeuropejskiej infrastruktury cyfrowej i ustanowione zostaną mechanizmy współpracy. Dostawcy danych będą mogli następnie połączyć się z tą nową europejską platformą. Pierwsza wersja platformy zostanie uruchomiona do końca 2024 r., a wersja ostateczna ma zostać udostępniona do końca 2025 r. Infrastruktura cyfrowa będzie w pełni operacyjna w 2026 r.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Immunoterapia szansą dla pacjentów z rakiem jelita grubego.

Rak piersi

Poprawa jakości życia chorych na raka piersi? Rada Przejrzystości jest za!

Aktualności

Kompleksowa i szybka diagnostyka, zwiększa szansę skutecznego leczenia nowotworów.

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.