Terapie wspierające

MZ: Rządowy Program in vitro wspiera onkopłodność

Onkopłodność to temat zorganizowanego w piątek 12 stycznia posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia. W trakcie posiedzenia padły ważne deklaracje Ministry Izabeli Leszczyny

Kiedyś choroba nowotworowa była wskazaniem do terminacji ciąży. Dzięki nowoczesnej medycynie pacjenci z chorobą onkologiczną mają szanse na własne potomstwo. Teraz tak nie jest, choroba onkologiczna nie wyklucza posiadania dzieci – zgodzili się uczestnicy senackiego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia.

Onkopłodność dzięki nauce

Przewodnicząca senackiego zespołu Agnieszka Gorgoń-Komor zwróciła uwagę, że pacjent onkologiczny nie musi być chory śmiertelnie.

„Dotknięci chorobą onkologiczną mają szansę na własne potomstwo dzięki nowoczesnej, dobrze rozwijającej się medycynie” – powiedziała.

Zwróciła uwagę na tzw. onkopłodność, czyli na zabiegi medyczne zapewniające możliwość posiadania dzieci osobom chorującym na nowotwory i mającym się poddać leczeniu onkologicznemu.

„Jeżeli ktoś zachorował na chorobę onkologiczną dosyć wcześnie i procedury medyczne spowodowały, że na jakimś etapie ma problem z planowaniem potomstwa czy z narodzinami własnego dziecka, a ma do tego pełne prawo, medycyna wychodzi mu naprzeciw” – zaznaczyła.

Prof. Mirosław Wielgoś Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii zauważył, że choroba nowotworowa i ciąża to nie tylko problem ściśle medyczny, ale także psychologiczny i społeczny.

„Mamy z jednej strony problem kobiet ciężarnych, u których wykryto nowotwór, z drugiej strony mamy pacjentki z chorobą nowotworową, które chciałyby mieć potomstwo. I jest to dzisiaj jak najbardziej możliwe” – podkreślił prof. Wielgoś.

„Kiedyś było to w zasadzie jednoznaczne: choroba nowotworowa to wskazanie do terminacji ciąży. Teraz tak nie jest. W większości przypadków ciążę można utrzymać. Co prawda wiele metod leczenia chorób nowotworowych nie jest wskazanych w momencie ciąży, ale są sposoby, by temu przeciwdziałać” – zaznaczył.

Specjalista w dziedzinie ginekologii i perinatologii dr Jarosław Leśniczak podkreślił, że odpowiedzią na potrzeby kobiet ciężarnych z chorobą nowotworową, mają być ośrodki patologii ciąży dla pacjentek z chorobami nowotworowymi.

„Chodzi o stworzenie ośrodków, które zapewnią takim pacjentkom opiekę, dadzą bezpieczeństwo pacjentkom i ich przyszłym dzieciom” – powiedział. 

Ministra Izabela Leszczyna wzięła udział w debacie podczas senackiego zespołu, którego temat brzmiał  „Pacjent onkologiczny, a szanse na posiadanie potomstwa w polskiej rzeczywistości” z jej wypowiedzi, można wyciągnąć optymistyczne wnioski.

To dla nas priorytet, żeby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami – podkreśliła.

Od 1 czerwca br. będziemy finansować z budżetu państwa leczenie bezpłodności metodą in vitro, a w tym programie musi znaleźć się również onkopłodność.

Będziemy finansować bankowanie gamet i zadbamy o szeroką akcję informacyjną dla pacjentek i pacjentów, ale też dla onkologów – żeby poruszali ten temat z pacjentami i kierowali do ginekologa – zapewniła w czasie debaty w Senacie.

Ministra zdrowia zaprosiła ekspertów do współpracy w zespole, który opracuje program leczenia bezpłodności. – Musimy wesprzeć chorych w realizacji ich marzeń o rodzicielstwie – zaapelowała.

Od 1 czerwca br. będziemy finansować z budżetu państwa leczenie bezpłodności metodą in vitro. W naszym programie musi znaleźć się również onkopłodność – podsumowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

źródło: mat prasowe MZ

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

FDA zatwierdziła sacytuzumab gowitekan do leczenia HR+/HER2–  raka piersi z przerzutami

Aktualności

Profesor Adam Maciejczyk szefem Zespołu do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej

Układ moczowo – płciowy

Talazoparyb w połączeniu z enzalutamidem zatwierdzony przez FDA

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.