Aktualności

Zmiany w programach lekowych dla pacjentów onkologicznych od 1 lipca 2023

Lipiec zaczyna się listą leków refundowanych w nowym kształcie. Od początku 2023 r., finansowaniem ze środków publicznych zostało objętych 97 nowych cząsteczko–wskazań, w tym 46 onkologicznych. Od początku Lipca zmienia się jeden z najczęściej wykorzystywanych programów lekowych.

W lipcowym obwieszczeniu Ministerstwa Zdrowia dołożono siedem cząsteczko-wskazań onkologicznych. Najwięcej zmian, bo aż 3, zaszło w programie B.9.FM „Leczenie chorych na raka piersi”

lipiec

Jak zmiany w programie od lipca oceniają specjaliści?

W lipcu 2023 zachodzą ważne zmiany w programie lekowym raka piersi.
Pojawia się możliwość stosowania immunoterapii jako leczenia okołooperacyjnego dla chorych na potrójnie ujemnego raka piersi w II-III stopniu zaawansowania. Dołączenie tej terapii do chemioterapii zmniejsza ryzyko nawrotu w przypadku tego agresywnego podtypu raka piersi. Poza tym zmiana w programie lekowym od lipca 2023 jest opcja stosowania immunoterapii z chemioterapia w 1 linii paliatywnej terapii w rakach potrójnie ujemnych z ekspresja PD-L1. Tym samym potrzeby chorych na wczesnego i przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi sa zabezpieczone. Nowością w programie lekowym jest również możliwość stosowania tukatynibu w przerzutowym HER2 – dodatnim raku piersi. Program dopuszcza taka terapie zgodnie z rekomendacjami ESMO w kolejnych liniach leczenia, dając furtkę na wcześniejsza linie dla chorych z przerzutami do mózgu. Zwiększenie dostępności nowych terapii jest niesamowicie ważne dla naszych chorych na raka piersi. Jako klinicyści odczuwamy znaczna poprawę w leczeniu chorych – podsumowała zmiany dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Wszystkie nowo dostępne terapia, które pomagają leczyć skutecznie pacjentów z chorobami nowotworowymi bardzo cieszą. I tak jest również tym razem, w lipcu kolejne grupy pacjentów otrzymują szansę na skuteczniejsze leczenie niż dotychczas. Niestety, mimo wielokrotnych zapowiedzi wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego już od jesieni ubiegłego roku, w rozporządzeniu wchodzącym w życie od 1 lipca 2023 nie znalazł się najskuteczniejszy lek dla chorych na HER-2 pozytywnego raka piersi, czyli Trastuzumab Derukstekan. Lek, który drastycznie zmienia przebieg choroby po raz kolejny, nie znalazł uznania w oczach odpowiedzialnego za leki wiceministra.

Wśród potrzeb dla chorych na raka piersi ten lek często wskazywany jest jako pierwszy i to już od dłuższego czasu. (Był dwukrotnym zwycięzcą rankingu TOP10 leków onkologicznych do refundacji – pisaliśmy o tym, m.in. TUTAJ)

Oczywiście potrzeb jest więcej, gdyż ostatnie lata to rejestracja w UE wielu skutecznych terapii. Czekamy jeszcze na trastuzumab derukstekan w przerzutowym HER2-dodatnim raku piersi. Kolejny obszar to leczenie chorych z wysokim ryzykiem nawrotu – abemacyklib u chorych na hormonozależnego raka piersi oraz olaparyb u nosicielek mutacji BRCA. Zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatniego roku w programie lekowym raka piersi, są naprawdę bardzo pozytywne – dodała dr Pogoda

Poza rakiem piersi, Ministerstwo Zdrowia poprawiło dostępność terapii w trzech innych programach lekowych, w tym tworząc dwa nowe. W rozporządzeniu do listy refundacyjnej uwzględnione są również:

  • Izatuksymab i karfilzomib w programie lekowym B.54 LECZENIE CHORYCH NA SZPICZAKA PLAZMOCYTOWEGO (ICD-10: C90.0)
  • Daratumumab w nowostworzonym programie B.145 LECZENIE CHORYCH NA UKŁADOWĄ AMYLOIDOZĘ ŁAŃCUCHÓW LEKKICH (AL) (ICD-10: E85.8)

Oraz

  • Zanubrutynib w programie B.146 LECZENIE CHORYCH NA MAKROGLOBULINEMIĘ WALDENSTRÖMA (ICD-10: C88.0) również dodanym od początku lipca.

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-czerwca-2023-r-w-sprawie-wykazu-lekow-refundowanych-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-lipca-2023-r

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

#WorldCancerDay a rak piersi

Aktualności

Kongresy narządowe ASCO okiem polskich ekspertów.

Przewód pokarmowy

Jak poprawić sytuację blisko 15% pacjentów z nowo zdiagnozowanym nowotworem?

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.