Płuca i klatka piersiowa

Palenie papierosów zmniejsza szansę na dwuletnie przeżycie w NDRP

Palenie w chwili rozpoznania wiąże się z gorszym przeżyciem w przypadku raka płuc, pozostanie przy nałogu pogarsza rokowania pacjentów – takie wnioski płyną z badania opublikowanego w Lung Cancer Journal.

Palenie jest przyczyną około 80% przypadków raka płuc. Rak płuc jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na raka u mężczyzn i kobiet na całym świecie, z 2,1 milionami nowych przypadków (11,6% wszystkich przypadków nowotworów) i 1,8 miliona zgonów (18,4% wszystkich zgonów na raka) w 2018 roku.

Rzucenie palenia a wyniki leczenia

W wieloośrodkowym badaniu w Wielkiej Brytanii obserwowano pacjentów z nowo zdiagnozowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NDRP) przez okres do 2 lat lub do śmierci w ramach badania obserwacyjnego. Pacjentom zaoferowano porady dotyczące zaprzestania palenia i leczenia zgodnie z krajowymi wytycznymi i lokalnymi usługami. Stan palenia weryfikowano na podstawie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. 

W momencie postawienia diagnozy 646 osób paliło papierosy. Nieskorygowane dwuletnie wyniki przeżycia dla osób, które rzuciły palenie (0,45, 95% CI 0,37 do 0,53) i osób kontynuujących leczenie (0,32, 0,28 do 0,36) różniły się istotnie (test log-rank p < 0,01). 

Mediana czasu przeżycia wyniosła 659 dni w przypadku osób, które rzuciły palenie i 348 dni w przypadku osób kontynuujących leczenie. Po uwzględnieniu wieku, płci, stopnia zaawansowania, stanu sprawności, operacji w celu wyleczenia, radykalnej radioterapii i chorób współistniejących, współczynnik ryzyka dla rzucenia palenia w chwili rozpoznania (0,75, 95% CI 0,58 do 0,98) wskazywał na statystycznie istotne zmniejszenie ryzyka zgonu w trakcie dwuletniej obserwacji.

palenie a przeżycia

Wnioski z badania

Rzucenie palenia jest niezależnie i istotnie związane z poprawą przeżycia niezależnie od stopnia zaawansowania NDRP. Zaleca się, aby palaczom chorym na raka płuc oferować każdą możliwą pomoc dotyczące rzucania palenia i leczenia.

Co ciekawe podobne korzyści z rzucenia palenia odnotowano w przypadku innych nowotworów: retrospektywna analiza 269 pacjentów z rakiem głowy i szyi wykazała, że ​​u osób, które kontynuowały palenie po rozpoznaniu, ryzyko nawrotów było czterokrotnie większe w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, i dwukrotnie większe niż u osób, które nigdy nie paliły.

Źródła:

1. R.E. Gemine, G. Davies, K. Lanyon, S. Rees, I. Campbell, K.E. Lewis, Quitting smoking improves two-year survival after a diagnosis of non-small cell lung cancer, Lung Cancer (2023), doi: https://doi.org/10.1016/j.lungcan.2023.107388 – dostęp październik 2023

2. Stevens M.H., Gardner J.W., Parkin J.L., Johnson L.P. Head and neck cancer survival and life-style change. Arch. Otolaryngol. 1983; 109: 746-749 – dostęp październik 2023 doi:10.1001/archotol.1983.00800250040009

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

Cyfrowe narzędzia przyszłością onkologii

Aktualności

Fundusz medyczny wesprze szpitale onkologiczne

Przewód pokarmowy

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.