Płuca i klatka piersiowa

Potencjalna opcja leczenia raka płuc wykorzystuje korzyści monoterapii ozymertynibem w pierwszej linii

Ozymertynib w połączeniu z chemioterapią w badaniu III fazy FLAURA2 pokazuje pozytywne wyniki w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z mutacją receptora nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFRm). Czy będzie to kolejna opcja leczenia dla chorych na raka płuca?

Skuteczny ozymertynib

Wyniki badania FLAURA2 wykazały statystycznie istotną i klinicznie istotną poprawę czasu przeżycia wolnego od progresji (PFS) w porównaniu terapii łączonej z samym ozymertynibem u pacjentów z miejscowo zaawansowanym (stopień IIIB-IIIC) lub przerzutowym (stopień IV) niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z mutacją EGFR.

Jako światowy standard leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc z mutacją EGFR, ozymertynib w monoterapii zmienił krajobraz terapeutyczny, dając wielu pacjentom szansę na poprawę przeżycia. FLAURA2 dostarcza przekonujących dowodów, że dodanie chemioterapii do ozymertynibu może dać nową opcję dla pacjentów i lekarzy, która dalej poprawia wyniki w porównaniu do monoterapii i w ten sposób może dłużej opóźniać oporność na leczenie i postęp choroby – powiedział Pasi A. Jänne, MD, PhD, onkolog z Dana-Farber Cancer Institute i główny badacz badania FLAURA2

Bezpieczeństwo leczenia

Wyniki dotyczące bezpieczeństwa i częstości przerwania ze względu na działania niepożądane były zgodne z ustalonymi profilami każdego leku. W momencie tej analizy dane dotyczące całkowitego przeżycia (OS) były niekompletne i zostaną formalnie ocenione w kolejnej analizie. Co roku na całym świecie diagnozuje się około 2,2 miliona osób z rakiem płuc, a 80-85% pacjentów ma rozpoznanie NDRP, najczęstszą postać raka płuc.1-3 Około 70% osób ma postawione rozpoznanie w stadium zaawansowanym. Jednocześnie około 10-15% pacjentów z NDRP w USA i Europie oraz nawet do 40% pacjentów w Azji ma NDRP z potwierdzoną mutacją EGFRm. 4-6

Te istotne wyniki z FLAURA2 pokazują, że ozymertynib ma potencjał, aby zaoferować pacjentom w pierwszej linii nową opcję leczenia, która może przedłużyć czas przeżycia bez postępu choroby. To stanowi istotne uzupełnienie innych badań, które wykazały poprawę kliniczną z ozymertynibem u pacjentów z rakiem płuc z mutacją EGFR – powiedziała Susan Galbraith, wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju w dziedzinie onkologii w firmie AstraZeneca

Pełne dane zostaną przedstawione na nadchodzącym spotkaniu medycznym i udostępnione regulatorom do oceny.

Zapowiedziane wyniki uzupełniają obszerną bazę dowodów na skuteczność ozymertynibu w EGFRm NDRP, która poprawiła wyniki pacjentów zarówno we wczesnym stadium choroby w badaniu fazy III ADAURA, jak i w zaawansowanym stadium choroby w badaniu FLAURA. Oba badania doprowadziły do rejestracji leku w aktualnych wskazaniach. Ozymertynib wykazał również potwierdzoną kliniczną aktywność w leczeniu przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego (CNS) we wszystkich podgrupach.

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

Bibliografia

1. World Health Organisation. International Agency for Research on Cancer. Lung Fact Sheet. Available at: https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/cancers/15-Lung-fact-sheet.pdf. Dostęp Maj 2023.

2. LUNGevity Foundation. Types of Lung Cancer. Available at: https://lungevity.org/for-patients-caregivers/lung-cancer-101/types-of-lung-cancer. Dostę Maj 2023.

3. Cheema PK, et al. Perspectives on treatment advances for stage III locally advanced unresectable non-small-cell lung cancer. Curr Oncol. 2019;26(1):37-42.

4. Szumera-Ciećkiewicz A, et al. EGFR Mutation Testing on Cytological and Histological Samples in Non-Small Cell Lung Cancer: a Polish, Single Institution Study and Systematic Review of European Incidence. Int J Clin Exp Pathol. 2013:6;2800-12.

5. Keedy VL, et al. American Society of Clinical Oncology Provisional Clinical Opinion: Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) Mutation Testing for Patients with Advanced Non-Small-Cell Lung Cancer Considering First-Line EGFR Tyrosine Kinase Inhibitor Therapy. J Clin Oncol. 2011:29;2121-27.

6. Ellison G, et al. EGFR Mutation Testing in Lung Cancer: a Review of Available Methods and Their Use for Analysis of Tumour Tissue and Cytology Samples. J Clin Pathol. 2013:66;79-89.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

Adjuwantowy alektynib przełomem w ALK+ NDRP

Przewód pokarmowy

Rada Przejrzystości AOTMiT za niwolumab/ipilumab w raku przełyku

Aktualności

Pierś i prostata, tak daleko a tak blisko!

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.