W ramach III edycji kampanii „Nie miej tego gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego” zwracamy uwagę na Światowy Dzień Przerzutowego Raka Jelita Grubego, który przypada na 28 września. Dzień szczególnie ważny z powodu statystyki dotyczącej rozpoznania raka jelita grubego.
U blisko jednego na czterech chorych, w chwili rozpoznania, choroba jest już w stadium przerzutowym.
Rak jelita grubego z przerzutami
Kiedy występują przerzuty, mamy do czynienia z chorobą w stopniu III lub IV. W raku jelita grubego w III stadium rak rozprzestrzenia się z jelita grubego do pobliskich węzłów chłonnych lub w obrębie jelita grubego występują małe guzy wtórne. W stadium IV przerzuty pojawiają się w innych narządach, najczęściej w wątrobie i płucach. Wówczas mówimy o chorobie uogólnionej rozsianej, zaawansowanej lub chorobie przerzutowej. Stopień zaawansowania choroby decyduje nie tylko o rokowaniu, ale również o możliwościach jej leczenia.
Mutacje w raku jelita grubego
Mutacje w genach RAS skutkują powstawaniem w komórkach raka nieprawidłowych białek RAS. Taka sytuacja wskazuje na brak wrażliwości nowotworu na leki blokujące powiązany z białkami RAS receptor EGFR. Mutacje w genie BRAF wykrywane są u mniej niż 15% chorych. Nowotwory powstające w wyniku mutacji w tym genie częściej pojawiają się u kobiet i częściej u osób po 70. roku życia. Guzy z mutacją BRAF najczęściej wykrywane są w prawej połowie jelita grubego. Mutacje w genie BRAF wiążą się, niestety, z niekorzystnym przebiegiem choroby.
Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska zwraca uwagę na fakt, iż:
Niestety umieralność z powodu raka jelita grubego jest w Polsce wciąż wysoka. Chorzy zgłaszają się zbyt późno do lekarza. Aż 10,32% pacjentów zgłasza się na wizytę po ponad roku od wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. 14,19% czeka od 3 do 6 miesięcy. Dlatego tak mocno promujemy badania przesiewowe. Dzięki kolonoskopii możemy wykryć raka wcześniej, a co ważniejsze – w 100% mu zapobiec. Po prostu #niemiejtegogdzieś. – dodaje Prezes Fundacji.
Więcej szczegółów na temat samej kampanii można znaleźć na stronie poświęconej kampanii: http://niemiejtegogdzies.pl/ Partnerem Kampanii Nie miej tego gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego jest firma Pierre Fabre Medicament. Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.