Aktualności

Szpitale w sieci onkologicznej z koordynatorami

700 koordynatorów w całym kraju w szpitalach onkologicznych należących do Krajowej Sieci Onkologicznej.

Od 20 maja każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700 – powiedział w Radiu Lublin rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz odpowiadając na pytanie dziennikarza o znaczenie wprowadzenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologiczne stwierdził, że to rozwiązanie gwarantuje wszystkim pacjentom dotkniętym chorobami onkologicznymi jednolity standard i wysoką jakość leczenia w całym kraju.

Bez względu na to czy pacjent będzie pochodził z Warszawy, Lublina, Puław czy Parczewa ma mieć dostęp do takiej samej diagnostyki i takiej samej jakości leczenia bez względu na to, czy w jego okolicy najbliższej znajduje się szpital, czy nie. Ma być tak pokierowany, żeby móc skorzystać z najlepszych ośrodków, ze szpitali, które weszły do sieci onkologicznej a jego procesem leczenia będzie kierował koordynator – wyjaśnił Andrusiewicz

Mówiąc o roli koordynatora podał, że ma on pokierować pacjentem od diagnozy po zakończenie rehabilitacji. – To nie pacjent ma odnajdować się w systemie, ale system ma odnajdować pacjenta – podkreślił.

Zapytany o sposób nawiązania kontaktu z koordynatorem wyjaśnił, że na etapie badań diagnostycznych pacjent wejdzie do systemu onkologicznego i od razu dołącza koordynator.

Jeżeli dowiadujemy się o tej tragicznej dla nas na tym pierwszym etapie wiadomości, że jesteśmy dotknięci schorzeniem onkologicznym to już w tym momencie pojawia się obok nas koordynator – powiedział rzecznik dodając, że pacjent dostanie numer do koordynatora, do którego ma zwracać się z wątpliwościami i który będzie kierował pacjentem przez proces leczenia.

Jak podał, każdy szpital, który zajmuje się leczeniem onkologicznym będzie miał koordynatora. – Od 20 maja każdy szpital, który wchodzi do sieci onkologicznej takiego koordynatora będzie musiał mieć. Jak policzyliśmy w skali kraju powinno się pojawić docelowo w granicach 700 koordynatorów, bo jeden koordynator ma zajmować się 20 nowymi pacjentami wchodzącymi do systemu – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zastrzegł, że koordynator nie jest lekarzem, ale powinien posiadać umiejętności komunikacyjne i dużo empatii. Zapytany o ich dostępność wskazał, że ośrodki, które uczestniczyły w pilotażu (w województwach świętokrzyskim i dolnośląskim) mają już koordynatorów. Natomiast ośrodki w województwach, które dopiero wchodzą do systemu muszą powołać koordynatorów do 20 maja.

Poinformował, że działa już infolinia, za pośrednictwem której będzie można pozyskać numery do koordynatorów. W przyszłym roku ruszy infolinia, w której pacjent będzie mógł w każdej chwili dowiedzieć się o swojej sprawie.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza poinformował, że schorzeniami onkologicznymi zajmuje się ok. 800 podmiotów w Polsce, z czego 80-90 proc. pacjentów korzysta jedynie z 90.

20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładająca wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent,niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzony zostanie też obowiązek systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu będzie można wprowadzać korekty do systemu opieki onkologicznej, aby odpowiadał on oczekiwaniom pacjentów.

Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta Dudy.

Źródło: PAP/Piotr Nowak

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

Ostatnie 30. lat to wzrost zachorowań wśród młodszych pacjentów

Czerniak

Akademia Czerniaka z nowym adresem www

Nowotwory ginekologiczne

#WorldCancerDay okiem ginekologa

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.