Rak piersi

Duża zmiana w diagnostyce i leczeniu raka piersi w Polsce!

Rak piersi będzie w Polsce leczony skuteczniej. Minister Katarzyna Sójka poinformowała o zakończeniu rozmów pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a producentem trastuzumabu derukstekan i refundacji tego leku z dostępem do niego jeszcze przed nowym obwieszczeniem.

Szefowa Ministerstwa Zdrowia poinformowała również, na briefingu w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, o rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi, po odbyciu szerokich konsultacji z gronem m.in. lekarzy i organizacji pacjenckich.

Profilaktyka raku piersi

Dzięki nowemu kształtowi programu profilaktycznego, kobiety między 45. a 74. rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory korzystać z profilaktycznych badań mammograficznych.

To przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania bezpłatnych badań mammograficznych, od 50. do 69. roku życia, wydłużamy o pięć lat w dół i o pięć lat w górę – powiedziała Katarzyna Sójka

Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br. Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że od 2025 roku będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez Ministerstwo Zdrowia możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi. – Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co – mam nadzieję – skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek – stwierdziła Katarzyna Sójka.

Te zmiany, które zostały przedstawione przez Panią Minister, są bardzo ważne. Rozszerzają profilaktykę w bardzo dobrym kierunku. Sugerowaliśmy to od jakiegoś czasu i wreszcie jest to dostępne. Szalenie istotną zmianą dla nas onkologów pracujących z chorymi na raka piersi jest również to, że pacjentki, które były wcześniej leczone na raka piersi, będą mogły również trafić do profilaktyki. To bardzo praktyczna zmiana – powiedziała prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, NIO-PIB w Warszawie

Dla kogo trastuzumab derukstekan? I od kiedy?

Od 1 listopada lek trastuzumab derukstekan zostanie objęty refundacją w ramach programu lekowego B.9.FM – leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2 dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2. Taki jest efekt zakończonej pracy zespołu pod przewodnictwem Macieja Miłkowskiego – wiceministra w MZ i Mateusza Oczkowskiego – Zastępcy Dyrektora, Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwo Zdrowia. Po wielu miesiącach rozmów udało się doprowadzić do konsensusu i lek będzie dostępny dla polskich pacjentek.

To co istotne już od 18 września br. zostanie uruchomiony pomostowy Program Wczesnego Dostępu finansowany przez firmę AstraZeneca w celu przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2 dodatnim przerzutowym rakiem piersi.

Z programu będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanego z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2 dodatniego raka piersi. Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu od 18 września do 31 października będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już refundowaną w ramach programu lekowego B.9.FM.

Olaparyb też w programie leczenia raka piersi

Już w normalnym trybie, od 1 listopada 2023 r. będzie również refundowana terapia lekiem olaparyb w leczeniu raka piersi w zakresie:
• pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2 ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego HER2 ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Anna Kupiecka Prezes Fundacji „Onkocafe – Razem Lepiej” w krótkim komentarzu dla naszej redakcji:

Znakomite informacje przekazała dziś Pani Minister. Cieszę się, że wielomiesięczne rozmowy ministra Miłkowskiego, dyrektora Oczkowskiego i praca całego zespołu, którym kierują doprowadziła do tych zmian. Efekty są odzwierciedleniem naszych, pacjenckich próśb i podpowiedzi. Efektem prowadzonego w dobrej atmosferze dialogu i wsłuchiwaniu się w głos pacjentów. Postulowaliśmy takie zmiany, opiniowaliśmy ich kształt o nareszcie mamy szczęśliwy dla wszystkich finał tych rozmów

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

Ekspertka podkreśliła też, że leczenie raka piersi w Polsce będzie teraz zgodna z wytycznymi światowymi, ale najważniejsza jest profilaktyka, zarówno pierwotna, jak i wtórna.

Profilaktyka to najskuteczniejsza forma walki z nowotworami. Dlatego dziękuję za rozszerzenie programu. Dziękuję też za dostęp do bardzo skutecznego leku na zaawansowanego raka piersi – mówi prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii- PIB w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. lecznictwa, stwierdził, że zmiany systemowe odczuje każdy potencjalny pacjent. – Została pokonana ostatnia bariera, jaką był dostęp do terapii – przekonywał w trakcie briefingu.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

Adjuwantowy alektynib przełomem w ALK+ NDRP

Rak piersi

Wczesne wykrywanie raka piersi dzięki sztucznej inteligencji

Aktualności

DCOPiH podpisało umowę na budowę szpitala we Wrocławiu

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.