Rak piersi

Wczesne wykrywanie raka piersi dzięki sztucznej inteligencji

Lekarze, inżynierowie oraz naukowcy. Krakowski zespół opracował innowacyjną technologię wykrywania raka piersi we wczesnym stadium z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania. Kolejne kroki to to badania kliniczne i wdrożenia systemu.

Sztuczna inteligencja w systemie ochrony zdrowia

Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca nowej metody monitorowania stanu zdrowia piersi Ailis wyjaśnił, że naukowcy postanowili połączyć autorską metodę parametrycznego obrazowania dynamicznego (POD) ze sztuczną inteligencją i z telemedycyną w celu wczesnego wykrywania oznak raka piersi i szacowania prawdopodobieństwa zachorowania na ten nowotwór.

Pracowaliśmy nad tym systemem siedem lat. Niedługo będziemy gotowi zaprezentować go światu. Przed nami badania kliniczne i certyfikacja, ale technologicznie jesteśmy gotowi do wdrożenia. Światowa premiera systemu planowana jest na targach medycznych w Dubaju w lutym 2024 r. – zapowiedział Matuszewski.

Przeprowadzone badania przedkliniczne w grupie niemal 200 kobiet wykazały 94-procentową czułość zastosowanej metody badawczej.

Oznacza to, że jest ona bardzo skuteczna w wykrywaniu anomalii, jakie zachodzą w tkankach, gdy zaczyna rozwijać się nowotwór – wyjaśnił współtwórca metody.

Jak działa Ailis?

Jak informują twórcy rozwiązania procedura opiera się na czterominutowym bezdotykowym i bezbolesnym badaniu piersi, wykonywanym specjalnym urządzeniem o nazwie Ailis. Dokonuje ono około 250 pomiarów (obrazów funkcjonowania tkanek). Następnie system, którego urządzenie jest tylko elementem, przeprowadza zaawansowaną technologicznie (w czasie ok. 10 minut) analizę danych (z użyciem sztucznej inteligencji), po której kobiety od razu otrzymują informacje o stanie zdrowia swoich piersi.

Prof. Mariusz Witek specjalista od sztucznej inteligencji w Ailis wyjaśnił, że innowacją jest to, że system nie stosuje dawek promieniowania (jak mammografia) i nie bada struktury tkanek (jak USG i mammografia), lecz wykorzystuje autorską i nowatorską metodę obrazowania funkcji tkanek, w tym rejestrowania przepływu krwi i metabolizmu.

Zastosowana metoda wykorzystuje także najbardziej dynamicznie rozwijające się techniki sztucznej inteligencji oparte na głębokiej sieci neuronowej DNN (Deep Neural Networks), które stosujemy już w badaniach eksperymentów wysokiej energii prowadzonych w ośrodku CERN w Genewie od wielu lat – dodał prof. Witek

Elementem systemu jest aplikacja, która nie tylko monitoruje, lecz także zbiera cyfrową historię badań pacjentki. Pełni więc w pewien sposób funkcję opiekun jej zdrowia.

Nasz system ma własny algorytm gęstości piersi, który koreluje z gęstością piersi kobiet i pozwala spersonalizować diagnostykę dla każdej z nich. Przy kolejnych badaniach porównuje obrazy i wyniki z wcześniejszych wizyt i obecnej, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, które ułatwiają dalsze decyzje diagnostyczne – wyjaśnił członek zespołu badawczego dr n. med. Kamil Drucis.

Rak piersi – poważny problem, nowoczesne rozwiązanie

Nowotwór piersi jest jest dziś szczególnym wyzwaniem dla ochrony zdrowia, gdyż według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet. Twórcy systemu zapewniają, że jest on odpowiedzią na potrzeby i wyzwania służby zdrowia na całym świecie, takie jak rosnąca liczba nowotworów, starzejące się społeczeństwo, coraz mniejsza dostępność radiologów i kadry medycznej, konieczność cyfryzacji służby zdrowia, personalizacji badań i ich automatyzacji. Polscy lekarze onkolodzy, naukowcy, inżynierowie biomedyczni i programiści, którzy wspólnie stworzyli ten system, planują w kilku najbliższych latach wdrożyć go na całym świecie. Poszukują na ten cel dalszego finansowania na polskim rynku.
Stworzenie systemu Ailis było możliwe dzięki wsparciu z Unii Europejskjej, która przyznała na ten cel 6,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju.

Autor: Rafał Grzyb/PAP

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

Jedna opcja to za mało, wybór terapii jest kluczowy!

Nowotwory ginekologiczne

Dostarlimab szansą na zmianę sposobu leczenia raka endometrium

Układ moczowo – płciowy

Enfortumab wedotyny daje przełom w leczeniu raka dróg moczowych – zmiana wytycznych po 40. latach

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.