Nowotwory endokrynne i neuroendokrynne

Selperkatynib skuteczniejszy niż leczenie z wyboru w leczeniu raka rdzeniastego tarczycy z mutacją RET.

Jak wynika z badania LIBRETTO-531 selperkatynib poprawia wyniki, w porównaniu do kabozantynibu lub wandetanibu w pierwszej linii leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem rdzeniastym tarczycy z mutacją RET.

Nowy standard opieki

We wspomnianym badaniu III fazy selperkatynib poprawił przeżycie wolne od progresji (PFS), przeżycie wolne od niepowodzenia leczenia (TFFS) oraz przeżycie całkowite (OS).

Według prezentującego badanie dr. Julien Hadoux, MD, PhD, z Gustave Roussy

Wyniki badania wskazują selperkatynib jako nowy standard leczenie w pierwszej linii dla pacjentów z zaawansowanym rakiem rdzeniastym tarczycy z mutacją RET.

Selperkatynib wyniki leczenia

Badanie LIBRETTO-531 (Identyfikator ClinicalTrials.gov: NCT04211337) obejmowało 291 pacjentów z nieoperacyjnym, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem rdzeniastym tarczycy z mutacją RET, nie leczonych wcześniej inhibitorami kinazy.

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do otrzymania selperkatynibu (n=193) lub leku wybranego przez lekarza spośród kabozantynibu lub wandetanibu (n=98). W przypadku nastąpienia progresji choroby, pacjenci mogli przejść z grupy kontrolnej do grupy otrzymującej selperkatynib. Ostatecznie 77,4% uprawnionych pacjentów (n=24) przeszło na leczenie selperkatynibem.

Średni czas obserwacji dla PFS wynosił 12 miesięcy. Średni PFS, według zaślepionej niezależnej oceny, nie został osiągnięty w grupie selperkatynib i wynosił 16,8 miesiąca w grupie kontrolnej (współczynnik ryzyka [HR], 0,280; 95% CI, 0,165-0,475; P <.0001).

selperkatynib

Średni czas obserwacji dla TFFS wynosił 12 miesięcy. Średni TFFS nie został osiągnięty w grupie selperkatynibu i wynosił 13,9 miesiąca w grupie kontrolnej (HR, 0,254; 95% CI, 0,153-0,423; P <.0001).

Średni czas obserwacji dla OS wynosił 15 miesięcy. W tym czasie 94,8% pacjentów w grupie selperkatynibu i 85,7% tych w grupie kontrolnej nadal żyło (HR, 0,374; 95% CI, 0,147-0,949; P =.0312).

selperkatynib OS

Bezpieczeństwo leczenia

Wskaźnik zdarzeń niepożądanych (AE) stopnia 3 lub wyższego, które pojawiły się podczas leczenia, wynosił 52,8% w grupie selperkatynibu i 76,3% w grupie kontrolnej. Przerwanie leczenia z powodu zdarzeń nie pożądanych (AE) wystąpiło u 4,7% pacjentów w grupie przyjmującej selperkatynib i 26,8% w grupie kontrolnej. Śmiertelne AE wystąpiły u 2,1% pacjentów w każdej grupie.

Wyniki badania LIBRETTO-531 przedstawione na Kongresie ESMO 2023 przez Dr Hadoux zostały równolegle opublikowane w The New England Journal of Medicine

źródłó:

1. Hadoux J, Elisei R, Brose MS, et al. Randomized phase III study of selperkatynib versus kabozantynib or wandetanib in advanced, kinase inhibitor-naïve, RET-mutant medullary thyroid cancer. Presented at ESMO Congress 2023. Oct 20-24, 2023. Madrid, Spain. Abstract LBA3.

2. Hadoux J, Elisei R, Brose MS, et al. Phase 3 trial of selperkatynib in advanced RET-mutant medullary thyroid cancerN Engl J Med. Published online October 21, 2023. doi:10.1056/NEJMoa2309719 – dostęp 22 października 2023

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

Neoadjuwantowy niwolumab z chemioterapią zatwierdzony przez KE w resekcyjnym NDRP PD-L1+

Płuca i klatka piersiowa

Czy dodanie chemioterapii do ozymertynibu zmieni standard leczenia zaawansowanego NDRP z mutacją EGFR?

Aktualności

Fundusz medyczny wesprze szpitale onkologiczne

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.