Nowotwory endokrynne i neuroendokrynne

Czy polscy pacjenci będą mieć skuteczniej leczonego raka tarczycy?

Kabozantynib to pierwsza terapia drugiej linii dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym zróżnicowanym rakiem tarczycy (DTC). Terapia która wykazała się skuteczną, bo aż 78%-ową redukcją ryzyka progresji choroby lub zgonu. Czy będzie dostępna dla polskich pacjentów w ramach refundacji?

W trakcie procesu refundacyjnego ciała doradcze w postaci Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji(AOTMiT) i Rady Przejrzystości przy AOTMiT przedstawiają swoje oceny dotyczące terapii, która ma być refundowana. Nie inaczej postąpiono z kabozantynibem, lekiem który jest już stosowany z powodzeniem u polskich pacjentów z nowotworami nerek lub wątroby.

Czy kabozantynib otrzyma refundację?

Kabozantynib to lek, który znalazł się na liście priorytetów refundacyjnych przygotowanej przez ekspertów (https://onkonews.pl/trastuzumab-derukstekan-na-czele-rankingu-priorytetow-refundacyjnych-onko-top-10/)  i jego proces refundacyjny trwa. Nie można przewidzieć ostatecznej decyzji odpowiedzialnego za leki wiceministra. Warto zauważyć, że Rada Przejrzystości w swojej opinii i AOTMiT w przedstawionej rekomendacji idą w różnych kierunkach.

Stanowisko Rady Przejrzystości nr 65/2023:

Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją produktów leczniczych Cabometyx (kabozantynib) (….) w ramach programu lekowego „Leczenie pacjentów ze zróżnicowanym rakiem tarczycy (ICD-10: C73)”, (…) i wydawanie ich bezpłatnie.

Rekomendacja Prezesa AOTMiT nr 68/2023:

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Cabometyx (kabozantynib) ramach programu lekowego: „Leczenie pacjentów ze zróżnicowanym rakiem tarczycy (ICD-10: C73)” na zaproponowanych warunkach finansowych.

W obliczy takich podpowiedzi, musimy wraz z pacjentami czekać rozmowy Komisji Ekonomicznej i decyzję Macieja Miłkowskiego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Skuteczność leczenia kabozantynibem

Ocenę działania kabozantynibu oparto o publikacje wyników badania fazy III COSMIC-311, które przedstawiano w trakcie kongresu ESMO 2021. Ostateczne wyniki, po medianie okresu obserwacji wynoszącej 10,1 miesiąca wykazywałY wyższą medianę PFS wśród pacjentówleczonych kabozantynibem wynoszącą 11,0 miesięcy w porównaniu z 1,9 miesiąca w przypadku placebo i utrzymywanego zmniejszenie ryzyka progresji choroby lub zgonu o 78% w porównaniu z placebo ([HR]: 0,22, 96% [CI]: 0,15-0,32; p<0,0001).

Czy status jedynej skutecznej terapii w leczeniu dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowego zróżnicowanego raka tarczycy (DTC), opornego lub niekwalifikującego się do radioaktywnego jodu, u których wystąpiła progresja choroby w trakcie lub po wcześniejszym leczeniu ogólnoustrojowym pierwszą terapią dla chorych wystarczy do pozytywnej decyzji refundacyjnej? Czas pokaże. Jako redakcja trzymamy kciuki za pozytywne decyzje

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

Trastuzumab derukstekan na czele rankingu priorytetów refundacyjnych ONKO TOP 10

Płuca i klatka piersiowa

Podwójna immunoterapia potwierdza skuteczność w długoterminowych wynikach

Aktualności

Adjuwantowa immunoterapia z pozytywną rekomendacją AOTMiT

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.