Kabozantynib to pierwsza terapia drugiej linii dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym zróżnicowanym rakiem tarczycy (DTC). Terapia która wykazała się skuteczną, bo aż 78%-ową redukcją ryzyka progresji choroby lub zgonu. Czy będzie dostępna dla polskich pacjentów w ramach refundacji?
W trakcie procesu refundacyjnego ciała doradcze w postaci Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji(AOTMiT) i Rady Przejrzystości przy AOTMiT przedstawiają swoje oceny dotyczące terapii, która ma być refundowana. Nie inaczej postąpiono z kabozantynibem, lekiem który jest już stosowany z powodzeniem u polskich pacjentów z nowotworami nerek lub wątroby.
Czy kabozantynib otrzyma refundację?
Kabozantynib to lek, który znalazł się na liście priorytetów refundacyjnych przygotowanej przez ekspertów (https://onkonews.pl/trastuzumab-derukstekan-na-czele-rankingu-priorytetow-refundacyjnych-onko-top-10/) i jego proces refundacyjny trwa. Nie można przewidzieć ostatecznej decyzji odpowiedzialnego za leki wiceministra. Warto zauważyć, że Rada Przejrzystości w swojej opinii i AOTMiT w przedstawionej rekomendacji idą w różnych kierunkach.
Stanowisko Rady Przejrzystości nr 65/2023:
Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją produktów leczniczych Cabometyx (kabozantynib) (….) w ramach programu lekowego „Leczenie pacjentów ze zróżnicowanym rakiem tarczycy (ICD-10: C73)”, (…) i wydawanie ich bezpłatnie.
Rekomendacja Prezesa AOTMiT nr 68/2023:
Prezes Agencji nie rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Cabometyx (kabozantynib) ramach programu lekowego: „Leczenie pacjentów ze zróżnicowanym rakiem tarczycy (ICD-10: C73)” na zaproponowanych warunkach finansowych.
W obliczy takich podpowiedzi, musimy wraz z pacjentami czekać rozmowy Komisji Ekonomicznej i decyzję Macieja Miłkowskiego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Skuteczność leczenia kabozantynibem
Ocenę działania kabozantynibu oparto o publikacje wyników badania fazy III COSMIC-311, które przedstawiano w trakcie kongresu ESMO 2021. Ostateczne wyniki, po medianie okresu obserwacji wynoszącej 10,1 miesiąca wykazywałY wyższą medianę PFS wśród pacjentówleczonych kabozantynibem wynoszącą 11,0 miesięcy w porównaniu z 1,9 miesiąca w przypadku placebo i utrzymywanego zmniejszenie ryzyka progresji choroby lub zgonu o 78% w porównaniu z placebo ([HR]: 0,22, 96% [CI]: 0,15-0,32; p<0,0001).
Czy status jedynej skutecznej terapii w leczeniu dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowego zróżnicowanego raka tarczycy (DTC), opornego lub niekwalifikującego się do radioaktywnego jodu, u których wystąpiła progresja choroby w trakcie lub po wcześniejszym leczeniu ogólnoustrojowym pierwszą terapią dla chorych wystarczy do pozytywnej decyzji refundacyjnej? Czas pokaże. Jako redakcja trzymamy kciuki za pozytywne decyzje