Aktualności

„WIZYTA JELITA” na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie

W ramach odbywającego się w sobotę, 27 maja, 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się „Wizyta Jelita”, można będzie m. in. wejść do dmuchanego modelu jelita grubego i zobaczyć je od środka. Zapraszamy na Stadion PGE Narodowym w Warszawie

Wydarzenie edukacyjne pod hasłem „Wizyta Jelita” odbywa się w ramach III już edycji kampanii edukacyjnej „Nie miej tego gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego” i towarzyszy 26. Piknikowi Naukowemu pod hasłem: Rewolucje Naukowe – „Jak zadbać o siebie i swoją rodzinę dziś, by mieć lepsze życie jutro?”

Czas ekspozycji: Sobota: godz. 11.00 – 20.00

Miejsce: Stadion PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie, Strefa Zdrowia (G13).

Kampania „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego” organizowana jest przez Fundację EuropaColon Polska, a celem podejmowanych działań jest podnoszenie świadomości Polaków na temat tego nowotworu. ­Edukujemy na temat czynników ryzyka oraz objawów, których nie należy ignorować i zachęcamy do zgłaszania się na kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badanie mogą zgłaszać się osoby po 50. roku życia. Wczesne wykrycie tego nowotworu daje szanse na całkowite wyleczenie – wyjaśnia Iga Rawicka – Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór przewodu pokarmowego, któremu możemy naprawdę zapobiec. Wykonując kolonoskopię możemy wykryć wczesne zmiany przednowotworowe, gdy polipy, z których rozwija się rak jelita grubego, są jeszcze małe. Wówczas usuwamy je, wysyłamy do badania histopatologicznego i w zależności od wyniku, lekarz zaleca kolejną kolonoskopię albo za 10 lat, albo wcześniej. Gdy pozwolimy polipom rozwijać się, możemy dopuścić do powolnego rozwoju raka jelita grubego, co trwa nawet 10-12 lat. W Polsce ten nowotwór wykrywany jest zbyt późno – często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65% nowo zdiagnozowanych przypadków. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 000. Aktualnie mamy ponad 19.000 nowych przypadków rocznie i 12 000 zgonów.

Więcej szczegółów na temat samej kampanii i materiały edukacyjne można znaleźć na podstronie https://europacolonpolska.pl/kampania-nie-miej-tego-gdzies/ Fundacji EuropaColon Polska. Partnerem Kampanii jest firma Pierre Fabre Medicament. Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o Pikniki Naukowym można znaleźć na stronie https://pikniknaukowy.pl/.

Więcej informacji o Fundacji: https://europacolonpolska.pl/

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Najnowsze doniesienia z ASCO GI23 omawia prof. Barbara Radecka

Płuca i klatka piersiowa

Palący pacjent – wyższe ryzyko!

Aktualności

Leczenie przeciwnowotworowe a płodność – polskie rekomendacje

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.