Przewód pokarmowy

Prawidłowe prowadzenie przesiewu raka jelita grubego według NFZ

Świadczeniodawcy realizujący program badań przesiewowych raka jelita grubego są zobowiązani do wykonania pacjentowi niezbędnych badań diagnostycznych przed znieczuleniem.

Nie ma potrzeby odsyłania w tym celu do POZ – podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ przypomina, by nie odsyłać pacjentów zakwalifikowanych do programu badań przesiewowych raka jelita grubego do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, po skierowanie na badania diagnostyczne przed znieczuleniem.

Świadczeniodawca realizujący program badań przesiewowych raka jelita grubego jest zobowiązany do wykonania pacjentowi niezbędnych badań diagnostycznych przed znieczuleniem, m.in. w ramach kwalifikacji pacjenta do znieczulenia.

W związku z pojawiającymi się przypadkami odsyłania pacjentów zakwalifikowanych do programu badań przesiewowych raka jelita grubego do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej po skierowanie na badania diagnostyczne przed znieczuleniem Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że zgodnie z:
– § 8 ust. 1 załącznika do rozporządzenia (rozporządzenie ministra zdrowia z 10 marca 2022 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r., poz. 787, t.j. z późn. zm.)) świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy, który obejmuje wykonanie niezbędnych badań (w tym badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej oraz procedur medycznych) związanych z udzielaniem tych świadczeń.
– § 4 ust. 1 rozporządzenia koszykowego w zakresie programów zdrowotnych (rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych z 10 listopada 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2209, t.j. z późn. zm.)) świadczeniodawca realizujący dany program zdrowotny zapewnia świadczeniobiorcy badania diagnostyczne oraz leki i wyroby medyczne w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych.

źródło: NFZ

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Rak piersi

Trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2-low rakiem piersi w UE

Neuroonkologia

Innowacyjna terapia dla dzieci chorych na glejaka

Płuca i klatka piersiowa

Adjuwantowy alektynib przełomem w ALK+ NDRP

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.