Jako ostatni kraj w Unii Europejskiej rozpoczynamy w Polsce wreszcie program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Program szczególnie ważny dający możliwość uchronienia dzieci przed chorobami nowotworowymi i śmiercią w ich następstwie.
1 Czerwca 2023 zapisze się na kartach historii medycyny w Polsce. Od dziś dla 11- i 12-to letnich dzieci jest dostępne szczepienie przeciwko wirusowi HPV.
Dlaczego szczepienie jest takie istotne?
HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową na całym świecie. Około 80% populacji czynnej seksualnie zostanie zakażonych wirusem HPV w ciągu swojego życia. Mimo iż większość zakażeń HPV nie wywołuje żadnych objawów i samoistnie ustępuje, to niektóre szczepy wirusa mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak rozwój nowotworów – raka szyjki macicy i innych narządów płciowych, odbytu, gardła czy głowy i szyi oraz brodawek narządów płciowych. Od kilku lat, dzięki postępowi medycyny mamy dostęp do skutecznej formy ochrony przed tym wirusem – tj. szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia są rekomendowane przez organizacje zdrowia na całym świecie jako skuteczna metoda zapobiegania infekcji wirusem HPV i powiązanym z nim poważnym chorobom. Podanie szczepionki przeciwko HPV jest zalecane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, aby zapewnić największą ochronę przed zakażeniem.
Powszechne programy szczepień przeciwko HPV są jednym ze sposobów, w jaki kraje na całym świecie podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia swoich obywateli. Jednym z wiodących krajów, które oferują powszechne i bezpłatne szczepienia przeciwko HPV, jest Australia. (pisaliśmy o tym tutaj) Od 2007 roku australijski program szczepień obejmuje dziewczęta i chłopców w wieku 12-13 lat. W wyniku programu liczba zakażeń HPV i przypadków raka szyjki macicy w Australii spadła o blisko 90%. Kolejnym krajem jest Kanada – w różnych prowincjach Kanady istnieją programy szczepień, które oferują bezpłatne lub częściowo pokrywane koszty szczepionek dla dziewcząt i chłopców w odpowiednim wieku. W Europie do 2019 roku prawie wszystkie kraje Unii wprowadziły darmowe i powszechne szczepienie przeciwko HPV. Programy powszechnych szczepień dziewcząt prowadziło 30 z 31 krajów. Kraje, które wprowadziły powszechne programy szczepień, odnotowały znaczny spadek zakażeń HPV i przypadków powiązanych z nim chorób. Kontynuowanie i rozszerzanie tych programów jest kluczowe dla ochrony zdrowia przyszłych pokoleń.
Kto się może szczepić na HPV?
Szczepienia w 2023 r. obejmują dzieci urodzone w latach 2010 i 2011, są dobrowolne. Szczepione są zarówno dziewczynki jak i chłopcy z tych roczników. Schemat podania szczepionki jest dwudawkowy i można go realizować z wybranym przez siebie punkcie szczepień. Na dziś jest to blisko 3000 punktów w całej Polsce.
Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.
Co z promocją szczepień?
Znakomicie, że w Polsce można się już zaszczepić przeciwko rakowi i znacznie obniżyć ryzyko jego wystąpienia. Rak szyjki macicy, jeden HPV-zależnych nowotworów, jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby. Jak widać, jest o co walczyć, mając świadomość, że nie nastąpi to jutro tylko w perspektywie kilkunastu lat i pod warunkiem osiągniecia populacyjnej odporności, którą daje wg ekspertów ok 70% wszczepienie populacji.
Żeby osiągnąć takie poziomy, poza dostępem do bezpłatnej szczepionki, które Ministerstwo Zdrowia już zabezpieczyło potrzeba edukacji i promocji szczepień. Póki co kampania promocyjna szczepień jest dość dyskretnie prowadzona, ale trzymamy kciuki mimo wątpliwości po naszej stronie, że będzie skuteczna.
Więcej informacji o rozpoczynających się szczepieniach dostępne na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/
Dobrego dnia dziecka, dużo zdrowia dla dzieci!