Rak piersi

Europejskie standardy wrocławskiej onkologii potwierdza ECIBC

ECIBC czyli European Commission Initiative on Breast Cancer w swoim raporcie potwierdza, że jakością i standardami leczenia nowotworów piersi DCOPiH nie odbiega od tego, co oferują najlepsze onkologiczne ośrodki w Europie.

Certyfikacja ECIBC wrocławskiego Breast Unit’u

ECIBC jest instytucją powołaną przez Komisję Europejską do monitorowania jakości skryningu, diagnostyki, leczenia i kontroli onkologicznej pacjentek z rozpoznaniem raka piersi. W grudniu 2022 r. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii, jako jedyna placówka w Polsce poddana została unijnej certyfikacji ECIBC. Międzynarodowy zespół audytorów m.in. z Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Onco Cert organizacji, która od 20 lat zajmuje się certyfikowaniem oddziałów leczenia raka piersi (Breast Unit) w całej Europie, analizował standardy diagnostyki i terapii oraz wyniki leczenia pacjentów z rakiem piersi w DCOPiH.

Audytorzy wzięli pod lupę 73 mierniki dotyczące każdego z etapów diagnostyki i leczenia pacjentek onkologicznych. Mierniki te pomagają obiektywnie ocenić i porównać jakość świadczonych usług – mówi lek. Katarzyna Konat-Bąska, radioterapeutka, koordynatorka projektu w DCOPiH – wskazali, m.in., że diagnostyka, zabiegi operacyjne, leczenie systemowe, radioterapia oraz opieka fizjoterapeuty i psychologa oferowane pacjentkom w DCOPiH są na poziomie najlepszych ośrodków w Europie. Zwrócili także, uwagę na innowacyjny i rzetelny sposób przygotowywania i sprawozdawania danych przez wrocławski ośrodek.

To pierwsza tego typu akredytacja ECIBC, uczestniczyły w niej jedynie wytypowane przez audytora ośrodki. Jedyną placówką z Polski, która została poddana audytowi, było Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. Obok DCOPiH certyfikowany był m.in. słynny niemiecki ośrodek Uniwersytecki szpital Charité w Berlinie.

W porównaniu z innymi europejskimi placówkami zajmującymi się leczeniem raka piersi wypadliśmy bardzo dobrze – mówi prof. Rafał Matkowski, chirurg, kierownik Centrum Chorób Piersi DCOPIH – poddawanie się takim audytom i akredytacjom jest dla nas niezwykle ważne. Ośrodki takie jak nasz mają wśród swoich zadań oprócz diagnostyki, skryningu, terapii i edukacji także regularne monitorowanie i audytowanie wyników leczenia, stosowanych procedur oraz standardów postępowania. Nie ma lepszej weryfikacji naszej pracy jak poddanie się akredytacji niezależnej instytucji. Dzięki temu mamy możliwość ciągłej poprawy jakości opieki nad pacjentami. Jest to także potwierdzenie skuteczności wprowadzonych i aktualizowanych regularnie procedur i porównanie z innymi ośrodkami europejskimi.

To kolejny audyt potwierdzający wysoką jakość leczenia w DCOPiH.

W 2021 roku jako pierwszy szpital w Polsce, otrzymaliśmy międzynarodowy certyfikat IPPAC, aby go otrzymać, przez trzy lata pracowaliśmy nad poprawą procedur monitorowania i sprawozdawania jakości leczenia pacjentów – mówi lek. Aleksandra Sztuder, radioterapeutka, pełnomocnik dyrektora ds. sieci kompleksowej opieki onkologicznej DCOPiH.  – Teraz poddaliśmy się kolejnemu audytowi, oceniającemu leczenie nowotworów piersi. Raporty, które otrzymaliśmy po audytach iPAAC, a następnie ECIBC, wskazują, że zaproponowane w ośrodku diagnostyka i leczenie nowotworów piersi jest na najwyższym europejskim poziomie.

Rak pęcherza – zmiana praktyki klinicznej zaprezentowana na ESMO2023

Sotorasyb z panitumumabem nowym standardem leczenia raka jelita grubego z przerzutami

Adjuwantowy alektynib przełomem w ALK+ NDRP

Selperkatynib skuteczniejszy niż leczenie z wyboru w leczeniu raka rdzeniastego tarczycy z mutacją RET.

Dane potwierdzają skuteczność perioperacyjnego niwolumabu w raku płuca

źródło: mat. prasowe DCO

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Płuca i klatka piersiowa

NDRP z przerzutami – nowe wytyczne ESMO już dostępne!

Aktualności

Kompleksowa i szybka diagnostyka, zwiększa szansę skutecznego leczenia nowotworów.

Rak piersi

Doniesienia z ESMO Breast23 w odniesieniu do polskich realiów.

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.