Płuca i klatka piersiowa

Ozymertynib z korzyścią w przeżyciu całkowitym we wczesnym stadium NDRP z mutacją EGFR

Pozytywne wyniki badania III fazy ADAURA wskazują, że ozymertynib wykazał statystycznie istotną i klinicznie istotną poprawę całkowitego czasu przeżycia (OS), w porównaniu z placebo, w leczeniu uzupełniającym pacjentów z wczesnym stadium (IB, II i IIIA) niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z mutacją receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFRm) po całkowitej resekcji guza z zamiarem wyleczenia.

Badanie III fazy ADAURA w maju 2020 r . pokazało, że ozymertynib wykazał statystycznie istotną i klinicznie znaczącą poprawę w zakresie przeżycia wolnego od choroby (DFS), we  wrześniu 2022 r. zaktualizowane wyniki wykazały, że mediana DFS wynosi prawie pięć i pół roku. Wszyscy wtedy pytali co z przeżyciami całkowitymi?

Nowe wyniki badania ADAURA w zakresie OS we wczesnym stadium z możliwością resekcji stanowią uzupełnienie obszernego materiału dowodowego dla ozymertynibu w EGFR+ NDRP, który obecnie wykazał statystycznie istotną i klinicznie istotną korzyść przeżycia całkowitego zarówno we wczesnym stadium adjuwantowym, jak i w późnym stadium z przerzutami. Póki co dane pozostają utajnione, zostaną przedstawione na najbliższym spotkaniu medycznym (zapewne ASCO 2023)

Roy S. Herbst, zastępca dyrektora i szef oddziału Onkologii w Yale Cancer Center i Smilow Cancer Hospital w New Haven w stanie Connecticut który pełnił rolę prowadzącego badanie w ADAURA, powiedział:

Te nowe dane dotyczące przeżycia dla ozymertynibu wzmacniają bezprecedensowe wyniki przeżycia wolnego od choroby ADAURA i potwierdzają jego potencjał w przedłużaniu życia pacjentów we wczesnym stadium choroby. Wyniki badania ADAURA dostarczają mocnych dowodów na to, że ozymertynib zapewnia najlepszą możliwą opiekę pacjentom z niedrobnokomórkowym rakiem płuca we wczesnym stadium z mutacją EGFR, którzy w przeszłości mieli wysokie wskaźniki nawrotów i wcześniej nie mieli ukierunkowanych opcji po operacji

Bezpieczeństwo i tolerancja ozymertynibu w badaniu ADAURA były zgodne z jego ustalonym profilem i nie zgłoszono żadnych nowych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Ozymertynib jest standardem opieki dla pacjentów zarówno z przerzutowym jak i wczesnym NDRP z mutacją EGFR

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Pembrolizumab dodany do chemioterapii zapewnia trwałe korzyści w leczeniu zaawansowanego raka przełyku.

Aktualności

Onkologiczny wykaz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI)

Aktualności

Udar w młodym wieku – nowotwór przyczyną?

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.