Przewód pokarmowy

Marzec – europejskim miesiącem świadomości raka jelita grubego

Trwa Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego, w ramach którego Fundacja EuropaColon Polska wspólnie z Digestive Cancers Europe prowadzą wspólną kampanię edukacyjną podejmując działania zmierzające do podniesienia świadomości na temat tego nowotworu w całej Europie.

Rak jelita grubego to drugi u kobiet i trzeci u mężczyzn najczęściej występujący nowotwór w Europie. Każdego roku diagnozuje się go u około 500 000 Europejczyków, a blisko 250 000 z nich umiera. W Polsce diagnozę słyszy ponad 19 000 osób, z czego ponad 12 000 umiera. Wielu z tych zgonów można uniknąć stosując profilaktykę pierwotną i badania przesiewowe. Wykrycie raka jelita grubego we wczesnym etapie daje 90% 5-letnich przeżyć. Co więcej, różnica w kosztach leczenia między wczesnym i późnym etapem diagnozy jest prawdopodobnie dziesięciokrotnie wyższa – między 4000 a 40 000Euro.

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

Niestety, w Europie istnieją ogromne różnice w organizacji i dostępności badań przesiewowych raka jelita grubego. Niewiele krajów, takich jak Słowenia i Holandia, mają podobny wskaźnik aktywnego uczestnictwa w badaniach, który wynosi 65%. Tylko 14% obywateli Europy w zalecanej grupie wiekowej (50-74 lat) zostało zaproszonych na populacyjne badania przesiewowe raka jelita grubego. W Polsce na badania kolonoskopowe zgłaszalność wynosiła do 2022 roku 17%. W 2019 roku wykonano 69 699 kolonoskopii, w 2020r. 82 378, a w 2021r. 96 285 badań, w 2022 został wstrzymany. Od 2023 roku w Polsce Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego został przeniesiony do Narodowego Funduszu Zdrowia i jest prowadzony w ponad 600 ośrodkach. Mogą się do nich zgłaszać osoby pomiędzy 50 a 65 rokiem życia oraz między 40 a 49 rokiem życia, u których w bliskiej rodzinie występował rak jelita grubego. Jednym z czynników ryzyka raka jelita grubego jest brak aktywności fizycznej, która prowadzi m. in. do nadwagi i otyłości, a prowadzona regularnie aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania raka jelita grubego o 40–50%. Z tego powodu powstała bezpłatna aplikacja Step Up (StepApp Digestive Cancer Europe), która zlicza kroki, a do pobrania, której zachęcamy. StepUp ma na celu wspólne  zaangażowanie ogółu społeczeństwa i możliwość poszerzenia wiedzy na temat raka jelita grubego i jak można mu zapobiec rozmawiając m. in. o zmianie stylu życia, zdrowszym odżywianiu i potrzebie wykonywania badań przesiewowych by zwiększyć zainteresowanie udziałem w badaniach przesiewowych w Polsce i całej Europie.

Mam nadzieję, że Polacy chętnie zaangażują się w liczenie kroków z myślą o profilaktyce raka jelita grubego. To nowotwór, któremu możemy naprawdę zapobiec prowadząc zdrowy styl życia i wykonując badanie przesiewowe zgłaszając się na kolonoskopię. To badanie ratuje życie. Wykrywa raka jelita grubego we wczesnym stadium, kiedy możemy go niemal w 100% wyleczyć. Warto wykonać ja raz w życiu i „nie mieć tego gdzieś”. – przekonuje Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Aplikacja jest dostępna na Google Play lub Apple Store. To niebieska ikonka StepApp (DigestiveCancersEurope) Zdrowie i fitness. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Policzmy ile chodzą Polacy. Policzmy to w marcu 2023 – miesiącu świadomości raka jelita grubego.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Układ moczowo – płciowy

ASCO2023: Kabozantynib potwierdza w wynikach RWE swoją skuteczność w II linii leczenia po immunoterapii

Aktualności

Anna Kupiecka: Profilaktyka to priorytet, ale musimy też zadbać o kobiety, które już chorują

Nowotwory endokrynne i neuroendokrynne

Selperkatynib skuteczniejszy niż leczenie z wyboru w leczeniu raka rdzeniastego tarczycy z mutacją RET.

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.