Aktualności

Onkologiczne badania w „Matce Polce” po nowemu dzięki ABM

W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki otwarte zostało Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ma za zadanie wspierać naukowców i lekarzy w badaniach nad nowymi lekami.

Centrum badań klinicznych w ICZMP w Łodzi

Dla pacjentów jest to szansa na dostęp do najnowocześniejszych terapii, jeszcze przed dopuszczeniem ich na rynek. Onkologiczne Centrum Wsparcia ICZMP jest drugim tego typu ośrodkiem w Łodzi. Jedno centrum badań klinicznych działa w łódzkim Uniwersytecie Medycznym, kolejne ma powstać także w szpitalu im. M. Kopernika. Obok części administracyjnej zajmującej się organizowaniem pracy dla zespołów badawczych, jest też nowa poradnia onkologiczna.

W ciągu kwartału w ICZMP w Łodzi wyremontowano ponad 400 mkw., w których znalazły się nowe pomieszczenia dla pracowników administracji, którzy będą wspierać badania Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz gabinety przychodni onkologicznej. Koszt realizacji projektu wynosi ok. 7,5 mln zł – obok remontu Agencja Badań Medycznych finansuje także pięć lat pracy kadry Centrum.

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

Szefowa Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OCWBK) Magda Filipkiewicz poinformowała, że obecnie w Instytucie prowadzonych jest niemal 100 badań klinicznych.

Poprzez akcje informacyjne chcemy rozpowszechniać wiedzę na temat badań klinicznych i w pewnym sensie je „odczarować” aby nie były uważane za coś niebezpiecznego dla pacjentów, ale wręcz przeciwnie – za możliwość leczenia i dostępu do nowoczesnych terapii” – zaznaczyła

Pacjenci chętni do badań w Łodzi

Naukowcy z ICZMP zauważają, że pacjenci onkologiczni są chętni do udziału w badaniach klinicznych, a 95 proc. wytypowanych do badań wyraża zgodę na przystąpienie do nich. Są one dla nich szaną na terapie, które w inny sposób nie są obecnie dostępne. Prof. Ewa Kalinka, kierownik Kliniki Onkologii ICZMP, zauważa, że pacjent onkologiczny nie ma możliwości zdrowotnie stracić przez udział w badaniu klinicznym.

Pacjent ma pewność, że będzie leczony co najmniej wedle najlepszego obowiązującego standardu, a być może z szansą na nowy lek, który inaczej jest jeszcze niedostępny – dodaje

Zdaniem prof. Dariusza Trzmielaka zastępcy dyrektora ICZMP ds. nauki, nowootwarte Centrum to nowa szansa dla projektów naukowych. Oznaczająca dostęp do najnowszych leków, technologii i wiedzy.

Kierująca Kliniką Onkologii ICZMP prof. Ewa Kalinka, odpowiada również w Instytucie za badania kliniczne z dziedziny onkologii. Ocenia, że otwarcie OCWBK to szansa na wprowadzenia badań klinicznych na nowy, wyższy poziom – niezbędny dla pozyskana partnerów oferujących pacjentom dostęp do leków wciąż dla nich niedostępnych.

Pacjenci onkologiczni to osoby walczące o życie. Źródło powodzenia badań klinicznych jest w tym, jak poważnie i kompleksowo taki pacjent zostanie poinformowany przez swego lekarza o tym, co da mu badanie kliniczne ponad opiekę standardową. Dotykamy tu ważnej kwestii – zaufania między pacjentem i lekarzem oraz czasu, jaki poświęcamy, by omówić sytuację zdrowotną. Przyznam, że spośród osób rozważanych jako kandydaci do leczenia eksperymentalnego, ponad 95 proc. wyraża zainteresowanie poparte zgodą na wejście do badań” – podkreśliła prof. Kalinka

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

Centrum Koordynacji Opieki Onkologicznej powstanie w Szczecinie

Układ moczowo – płciowy

Doniesienia dotyczące raka nerki z ASCO GU23 omawia prof. J. Kucharz

Rak piersi

FDA zatwierdza elacestrant w ER+/HER2– raku piersi z przerzutami, z mutacją ESR1

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.