Robot wykorzystywany w kolejnych przypadkach nowotworów finansowany ze środków publicznych. Może już niedługo. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego skierowany do konsultacji publicznych.
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych rozporządzenie, które zwiększa ilość przypadków w których będzie można wykonywać operacje onkologiczne z asystą systemu robotowego.
Poza prostatektomią, która jest już finansowana z NFZ kolejne operacje będzie można wykonać w przypadkach:
nowotworu złośliwego błony śluzowej macicy, z rozpoznaniem ICD-10
- C53 (nowotwór złośliwy szyjki macicy),
- C54 (nowotwór złośliwy trzonu macicy),
- C55 (nowotwór złośliwy nieokreślonej części macicy);
oraz nowotworu złośliwego jelita grubego, z rozpoznaniem ICD-10
- C18 (nowotwór złośliwy jelita grubego),
- C19 (nowotwór złośliwy zgięcia esiczo-odbytniczego),
- C20 (nowotwór złośliwy odbytnicy)
Jak możemy doczytać Wprowadzenie do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 870 i 978) przepisów dotyczących nowego świadczenia gwarantowanego zostało oparte na procesie kwalifikacji świadczeń opieki zdrowotnej jako świadczeń gwarantowanych i implementuje propozycje rozwiązań zawarte w rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Projektowane rozporządzenie ma na celu poprawę wyników leczenia i jakości życia pacjentów z nowotworem złośliwym błony śluzowej macicy oraz nowotworem złośliwym jelita grubego przez zapewnienie pacjentom dostępu do postępowania chirurgicznego z wykorzystaniem systemu robotowego w leczeniu tych nowotworów. Projekt rozporządzenia dostępny jest TU