Układ moczowo – płciowy

ASCO2023: Kabozantynib potwierdza w wynikach RWE swoją skuteczność w II linii leczenia po immunoterapii

Leczenie II linii zaawansowanego/przerzutowego raka nerkowokomórkowego (mRCC) z użyciem kabozantynibu skuteczniejsze niż innym TKI, to wnioski z prezentowanego na Kongresie ASCO2023 badania.

Standardem leczenia pierwszej linii u pacjentów z mRCC jest immunoterapia. W trakcie Kongresu ASCO2023 pokazano retrospektywne badanie kabozantynibu w porównaniu do leczenia innymi TKI w II linii po leczeniu inhibitorem punktu kontrolnego.

Wyniki leczenia kabozantynib

Pierwszorzędowym punktem końcowym był rzeczywisty odsetek odpowiedzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy leczenia (rwRR 6 miesięcy) na podstawie oceny lekarza (całkowita odpowiedź (CR): udokumentowana CR/wskazanie remisji/zniknięcie wszystkich zmian/brak objawów choroby lub odpowiedź częściowa (PR): udokumentowany PR/poprawa choroby/reakcja choroby). 

Rzeczywiste wyniki wśród pacjentów z zaawansowanym/przerzutowym rakiem nerkowokomórkowym (mRCC, z wykorzystaniem bazy danych elektronicznej dokumentacji medycznej US Oncology Network, leczonych kabozantynibem lub innymi inhibitorami kinazy tyrozynowej (TKI) po terapii inhibitorem punktu kontrolnego (CPI) wskazują na przewagę kabozantynibu nad innymi TKI.

W sumie uwzględniono 485 pacjentów. Wyjściowa charakterystyka była podobna dla kabozantynibu i innych podgrup TKI, w tym odsetek pacjentów z ≥ 2 miejscami przerzutów (74,7% vs 68,2%) oraz przerzutami do kości (45,0% vs 43,5%), mózgu (8,8% vs 7,1%), wątroby (18,1% vs 19,5%), płuc (35,0% vs 44,2%) i węzłów chłonnych (38,7% vs 31,8%). Po 6 miesiącach dane dotyczące oceny guza były dostępne dla 75,5% pacjentów (kabozantynib, 79,8% kabozantynib i 66,2% inne TKI, 66,2%). Skorygowany rwRR 6 miesięcy wyniósł 62,5% dla kabozantynibu i 46,0% dla innych TKI (różnica odsetka: nie gorsza, 16,5% [90% CI, 9,3–23,7], p < 0,0001 ; wyższość, 16,5% [95% CI, 7,8–25,1], p = 0,0002).

Wnioski

U pacjentów z mRCC otrzymujących standardowe leczenie kabozantynib był skuteczną terapią po CPI, w tym u pacjentów bez wcześniejszej terapii TKI. Różnica w skorygowanym rwRR 6 miesięcy istotnie faworyzowała kabozantynib w porównaniu z innymi TKI. 

źródło: Kongres ASCO; Real-world outcomes among patients with advanced/metastatic renal cell carcinoma (mRCC) treated with cabozantinib or other tyrosine kinase inhibitors (TKIs) after checkpoint inhibitor (CPI) therapy. D Heng, G Doshi, P Dutailly, et al Abstract 4530

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Blisko 1/3 leków na raka jest w Polsce bez refundacji. Dlaczego?

Radioterapia potrzebuje strategii rozwoju w Polsce!

Szybki rezonans? Nie! A opis? Też nie!

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Aktualności

Szczepienia ochronne u chorych na nowotwory

Płuca i klatka piersiowa

Immunoterapia po 6 latach wciąż z korzyścią w zakresie OS u chorych na NDRP

Czerniak

Czerniak – diagnostyka szeroko, leczenie u specjalisty!

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.