Jakość życia w trakcie leczenia choroby nowotworowej to bardzo ważna kwestia zarówno dla pacjentów jak i dla klinicystów. Jednym ze sposobów na poprawę jakości życia jest zmiana sposobu podawania leków na przyjaźniejszy pacjentowi tam, gdzie to możliwe. Rada Przejrzystości pozytywnie opiniuje taką zmianę.
W ciągu ostatnich kilku latach leczenie raka piersi bardzo się zmieniło w wielu aspektach. Z jednej strony wykorzystywane są coraz nowsze i skuteczniejsze terapie, z drugiej oczekiwania pacjentek w kwestii poprawy jakości życia w trakcie leczenia rosną.
Jakość życia chorych na raka piersi
Jednym ze sposobów na poprawę jakości życia jest wybór terapii i sposobu jej podania. Zyskują na znaczeniu leki podawane doustnie lub podskórnie. Mogą być one częścią terapii dla niektórych pacjentek z rakiem piersi. Zarówno hormonoterapia, jak i terapia celowana to dwie główne kategorie leków stosowanych w leczeniu raka piersi na dziś. Postęp w terapiach, które ze względu na formę podania podnoszą jakość życia pacjentek, jest faktem i aby spełnić oczekiwania pacjentek o normalnym funkcjonowaniu mimo choroby nowotworowej, należy nowoczesne leczenie wdrażać do praktyki jak najszybciej.
Czy pacjentki odczują poprawę jakości życia w trakcie choroby?
Program lekowy B.9FM „Leczenie chorych na raka piersi” jest stale aktualizowany, w miarę regularnie zachodzą w nim zmiany i uaktualnienia. Sami klinicyści powtarzają, że jest to dobry i nieźle zabezpieczony program lekowy.
– W Polsce dostępność dla nowych leków w sposób niebywały się poprawiła. I tutaj zasługi pana ministra Miłkowskiego są niekwestionowane, co nie znaczy, że nie mamy już potrzeb w tym zakresie. Na pewno też jest do poprawy część diagnostyczna – mówi prof. Pieńkowski.
Kolejną optymalizacją, którą można zastosować, aby pacjentki były bardziej zadowolone z przebiegu leczenia, jest zmiana sposobu podania leku. W tych przypadkach, gdzie jest to zasadne klinicznie i pozwala na to indywidualna sytuacja pacjenta oczywiście. Jedną z takich zmian jest zamiana podania trastuzumabu i pertuzumabu we wlewach na rzecz terapii łączonej z tych dwóch leków podawanej podskórnie.
Na jednym z wrześniowych posiedzeń Rada Przejrzystości oceniała zasadność refundacji takiej terapii. Ku uciesze klinicystów i pacjentów wydała pozytywna rekomendację i uznała za zasadną refundację połączonej terapii trastuzumab z pertuzumabem podawanej podskórnie, pod warunkiem utrzymania kosztów leczenia nie wyższych niż suma kosztów obu substancji czynnych podawanych dożylnie.
Dowody naukowe
Rada Przejrzystości podjęła decyzją na podstawie wyników badań, w których oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania pertuzumabu/trasuzumabu w postaci dożylnej vs. w postaci podskórnej oceniano w dwóch badaniach klinicznych z randomizacją (FeDeriCa, PHranceSCa). W badaniu FeDeriCa pertuzumab/trastuzumab do wstrzyknięć podskórnych porównano z terapią pertuzumabem i trastuzumabem do wlewów dożylnych, stosowanych z osobnych preparatów. W badaniu tym nie wykazano różnic między pertuzumab/trastuzumab SC a pertuzumab/trastuzumab IV w zakresie częstości uzyskiwania całkowitej odpowiedzi patologicznej po leczeniu. PHranceSCa było badaniem randomizowanym II fazy bez zaślepienia, przeprowadzonym w schemacie grup naprzemiennych. W badaniu tym porównano ze sobą dwa schematy leczenia, na które w grupie A składała się terapia pertuzumab/trastuzumab do wstrzyknięć dożylnych (cykl 1-3), a następnie pertuzumab/trastuzumab do wstrzyknięć podskórnych (cykl 4-6), a w grupie B odwrotna sekwencja. Nie wykazano też różnic między grupami w zakresie wpływu leczenia na jakość życia. W badaniu PHranceSCa nie odnotowano żadnych działań niepożądanych prowadzących do zgonu.
Główne argumenty decyzji:
1. Skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi.
2. Podskórna forma leku wymaga krótszego czasu jego podawania w porównaniu z podaniem dożylnym.
3. Przeprowadzone badanie ankietowe pacjentek, znacząco wskazuje na preferowanie formy podskórnej.
Rada Przejrzystości zwraca także uwagę na kwestie finansowe z jednej strony zauważając możliwy pozytywny wpływ na finansowanie z budżetu. „…Objęcie refundacją produktu leczniczego Phesgo w ramach wnioskowanego wskazania w istniejącym programie lekowym B.9.FM, spowoduje, że po uwzględnieniu propozycji instrumentu podziału ryzyka wydatki płatnika publicznego ponoszone w populacji docelowej zmniejszą się…”. Jednocześnie zwraca uwagę na inny aspekt tej decyzji – „…Należy ponownie zauważyć, że objęcie refundacją leku Phesgo (trastuzumab + pertuzumab) może w przyszłości doprowadzić do niewykorzystania potencjału związanego z obniżeniem ceny pertuzumabu z powodu wygaśnięcia okresu wyłączności rynkowej leku Perjeta oraz wprowadzenia do refundacji odpowiedników tego leku…”
Jakość życia okiem pacjentów
Zapytana przez redakcję Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej o zdanie pacjentek w tym temacie odpowiedziała nam:
Miejmy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy na liście leków refundowanych terapię połączoną podawaną podskórnie.