Płuca i klatka piersiowa

Dane potwierdzają skuteczność perioperacyjnego niwolumabu w raku płuca

Badanie CheckMate 77T przedstawione w trakcie Kongresu ESMO2023 wykazało znaczącą poprawę przeżycia wolnego od zdarzeń z neoadjuwantowym niwolumabem plus chemioterapią po których następował adjuwantowy niwolumab.

Niwolumab na sesji prezydenckiej

Według wstępnych wyników z badania fazy III CheckMate 77T przedstawionych na sympozjum prezydenckim na Kongresie ESMO 2023 w Madrycie. Neoadjuwantowy niwolumab plus chemioterapia, po których następował adjuwantowy niwolumab znacząco poprawił medianę przeżycia wolnego od zdarzeń (EFS) w porównaniu z chemioterapią plus adjuwantowym placebo (nie osiągnięto w porównaniu z 18,4 miesiąca, współczynnik ryzyka 0,58; 97,36% przedział ufności [CI] 0,42–0,81; p=0,00025) przy minimalnej obserwacji 15,7 miesiąca. W badaniu wzięło udział 461 pacjentów z nieleczonym resekcyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) w stadium IIA–IIIB, z których 77% przeszło ostateczną operację.

Wyniki badanie CheckMate 77T

Badanie CheckMate 77T (identyfikator ClinicalTrials.gov: NCT04025879) zrekrutowało pacjentów z wcześniej nieleczonym, resekcyjnym NDRP w stadium IIA-IIIB bez mutacji EGFR lub ALK i wynikami statusu funkcjonalnego ECOG 0 lub 1.

Łącznie 461 pacjentów zostało losowo przydzielonych do otrzymania schematu z niwolumabem (n=229) lub placebo (n=232). Pacjenci w ramieniu z niwolumabem otrzymywali neoadjuwantowy niwolumab (360 mg co 3 tygodnie) plus chemioterapię przez 4 cykle, po których następowała operacja i adjuwantowy niwolumab (480 mg co 4 tygodnie przez 1 rok).

Pacjenci w ramieniu kontrolnym otrzymywali neoadjuwantową chemioterapię i placebo, po których następowała operacja i adjuwantowe placebo.

Po medianie obserwacji wynoszącej 25,4 miesiąca mediana EFS nie została osiągnięta w ramieniu z niwolumabem i wynosiła 18,4 miesiąca w ramieniu z placebo (współczynnik zagrożenia, 0,58; 97,36% CI, 0,42-0,81; P =0,00025).

niwolumab

Odsetek EFS po 12 miesiącach wynosił 73% w ramieniu z niwolumabem i 59% w ramieniu z placebo. Odsetek EFS po 24 miesiącach wynosił odpowiednio 70% i 50%.

Niwolumab był również związany z poprawą wskaźników odpowiedzi. Odsetek patologicznej całkowitej odpowiedzi wynosił 25,3% w ramieniu z niwolumabem i 4,7% w ramieniu z placebo (iloraz szans [OR], 6,64; 95% CI, 3,40-12,97). Odsetek głównej patologicznej odpowiedzi wynosił odpowiednio 35,4% i 12,1% (OR, 4,01; 95% CI, 2,48-6,49).

Bezpieczeństwo niwolumabu

W całym okresie badania odsetek działań niepożądanych związanych z leczeniem (TRAEs) wynosił 89% w ramieniu z niwolumabem i 87% w ramieniu z placebo. Odsetek TRAEs stopnia 3-4 wynosił odpowiednio 32% i 25%.

W okresie neoadjuwantowym odsetek TRAEs wynosił 86% w ramieniu z niwolumabem i 85% w ramieniu z placebo. Odsetek TRAEs stopnia 3-4 wynosił odpowiednio 27% i 23%.

W okresie adjuwantowym odsetek TRAEs wynosił 50% w ramieniu z niwolumabem i 30% w ramieniu z placebo. Odsetek TRAEs stopnia 3-4 wynosił odpowiednio 8% i 3%.

W ramieniu z niwolumabem wystąpiły 2 zgony związane z leczeniem. Oba były spowodowane zapaleniem płuc i oba wystąpiły w okresie neoadjuwantowym.

Te wyniki popierają stosowanie perioperacyjnego niwolumabu jako potencjalnej nowej opcji leczenia dla pacjentów z resekcyjnym NDRP – powiedziała dr Cascone, prezentująca wyniki badań w trakcie sesji prezydenckiej Kongresu ESMO2023

Źródło:

Cascone T, Awad MM, Spicer JD, et al. CheckMate 77T: Phase III study comparing neoadjuvant nivolumab (NIVO) plus chemotherapy (chemo) vs neoadjuvant placebo plus chemo followed by surgery and adjuvant NIVO or placebo for previously untreated, resectable stage II–IIIb NSCLC. Presented at ESMO Congress 2023. Oct. 20-24, 2023. Madrid, Spain. Abstract LBA1. Dostęp 21 października 2023

Nowotwory Krwi – co warto o nich wiedzieć?

TOP 10 HEMATO 2024 – priorytety refundacyjne w hematoonkologii

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

FDA zatwierdza trastuzumab derukstekan w leczeniu HER2+ nowotworów

Wiedza Polaków na temat badań profilaktycznych potrzebna od zaraz

Nikt nie dodał jeszcze komentarza

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wpisami!

Zapisując się do newslettera, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności oraz wyrażasz zgodę na otrzymywanie korespondencji handlowej od Multi Ch Sp. z o.o..

Proponowane wpisy

Przewód pokarmowy

Durwalumab utrzymuje skuteczność leczenia raka dróg żółciowych w 3-letniej obserwacji

Rak piersi

#WorldCancerDay a rak piersi

Rak piersi

Komisja Europejska zatwierdziła elacestrant w leczeniu ER+/HER2– raka piersi z mutacją ESR1

Kontakt

Masz pytanie lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@onkonews.pl lub korzystając z formularza poniżej.

Wysyłając wiadomość, oświadczasz, że przeczytałaś/eś i zrozumiałaś/eś informacje dotyczące korzystania z danych osobowych, zawarte w Polityce Prywatności.

Dodawanie komentarza

Twój komentarz zostanie wyświetlony na stronie po jego zatwierdzeniu.

content *

Zapisano do newslettera

Dziękujemy za zapis do newsletteru. Mamy nadzieję, że nasze wiadomości będą dla Ciebie interesujące i przydatne.

Wiadomość została wysłana

Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce otrzymasz odpowiedź na wskazany adres e-mail.